Rośnie liczba osób z zaburzeniami autystycznymi

Autor: dziennik.pl/ Rynek Zdrowia • • 23 grudnia 2014 12:29

Autyzm został uznany przez Organizację Narodów Zjednoczonych za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych naszych czasów, zaraz za nowotworami, cukrzycą czy AIDS.

Rośnie liczba osób z zaburzeniami autystycznymi
Fot. Fotolia

W ciągu ostatnich 20. lat liczba osób zmagających się z tym zaburzeniem wzrosła dziesięciokrotnie. Jest to wynikiem rozwoju diagnostyki i coraz częstszego rozpoznawana tego schorzenia - informuje dziennik.pl

Szacuje się, że w Europie problem ten dotyczy 5 milionów ludzi, w Polsce żyje ok. 40 tys. osób z rozpoznanymi różnymi zaburzeniami ze spektrum autyzmu.

Autyzm jest specyficznym zaburzeniem rozwoju, a jego symptomy ujawniają się w ciągu pierwszych trzech lat życia. Jest dolegliwością niejednorodną, może mieć różny przebieg i poziom zaawansowania, a objawy mogą mieć różne nasilenie.


Dzieci autystyczne mają problem z gaworzeniem, a na późniejszym etapie rozwoju izolują się od otocznia, są małomówne i zamknięte w sobie. Sprawiają wrażenie, że nie słyszą, co się do nich mówi, rzadko nawiązują kontakt wzrokowy i z lękiem reagują na nowe sytuacje. Borykają się również z zaburzeniami mowy i często powtarzają określone zachowania, na przykład chodzą na palcach czy kołyszą całym ciałem.

Charakterystyczna jest również trudność z adaptacją do nowego otoczenia i problemy z wyrażaniem swoich potrzeb i emocji, a także przetwarzaniem doznań zmysłowych. Dzieci i dorośli z autyzmem mają kłopoty z komunikacją, relacjami międzyludzkimi i nawiązywaniem kontaktów. Dlatego też, tak ważne jest, by osoby z ich otoczenia wiedziały jak należy z nimi pracować i żyć na co dzień.

Więcej: http://zdrowie.dziennik.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum