Rosja: ograniczenie reklamy alkoholu w mediach

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 lipca 2012 13:36

W Rosji, gdzie spożycie alkoholu ponad dwukrotnie przekracza normy wyznaczone przez WHO, wprowadzono ograniczenie reklamowania napojów alkoholowych w mediach.

Zmiany w odpowiednich ustawach zatwierdził już prezydent. Dotyczą one reklamowania napojów zawierających powyżej 5 proc. alkoholu w telewizji, radiu, internecie, środkach transportu publicznego i na billboardach. Od stycznia 2013 r. obejmą również prasę. Obecnie reklamy alkoholu mogą pojawiać się w gazetach, jednak nie na okładkach.

Od tej pory reklamy nie będą mogły zawierać wizerunków ludzi i zwierząt, nawet w formie animowanej (dotąd zakazane było tylko wykorzystanie wizerunku nieletnich). Imprezy promocyjne, na których oferuje się próbki alkoholu, będzie można organizować tylko w stałych obiektach handlowych; zakazany w nich będzie udział nieletnich i oferowanie im próbek alkoholu.

Zakaz reklam alkoholu w transporcie publicznym obejmie już nie tylko pojazdy, jak do tej pory, lecz także przystanki autobusowe oraz dworce kolejowe i stacje metra.

Decyzja Kremla uderzy prawdopodobnie w producentów legalnego alkoholu, ale nie w czarny rynek - powiedział BBC jeden z ekspertów.

- Nie sądzę, żeby miała ucierpieć destylarnia w którejś z republik kaukaskich, gdzie sprzedaje się wódkę nielegalnie, bardzo tanio, bez cła czy podatku - powiedział przewodniczący rosyjskiego Związku Producentów Alkoholu Dmitrij Dobrow.

Nie jest pewne, jak nowe regulacje w zasadach reklamowania alkoholu miałyby być wprowadzone w internecie - dodał Dobrow. Niektóre firmy prawdopodobnie przeznaczą część budżetu na reklamę na stronach na serwerach poza Rosją.

Spożycie alkoholu w Rosji wynosi ok. 18 litrów rocznie na osobę i ponad dwukrotnie przekracza limit ustalony przez Światową Organizację Zdrowia (8 litrów).
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum