Rola osób niepełnosprawnych na rynku pracy będzie rosła?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 30 października 2013 16:39

W obliczu niekorzystnych zmian demograficznych w Europie zatrudnianie osób niepełnosprawnych staje się coraz ważniejszym elementem polityki rynku pracy - mówili uczestnicy środowej (30 października) konferencji "Niepełnosprawność i praca - nowe perspektywy, nowe rozwiązania".

Rola osób niepełnosprawnych na rynku pracy będzie rosła?
Konferencja zorganizowana przez Brytyjsko-Polską Izbę Handlową (BPCC) i Fundację Aktywnej Rehabilitacji (FAR) odbyła się w Ambasadzie Wielkiej Brytanii w Warszawie.

Ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce Robin Barnett, otwierając spotkanie, zaznaczył, że jesteśmy świadkami bardzo niekorzystnych trendów demograficznych w Europie - starzejącego się społeczeństwa, spadku liczby urodzeń, zmniejszającej się liczy osób w wieku produkcyjnym.

Jak ocenił, wymaga to uelastycznienia rynku pracy: - Większość osób długotrwale bezrobotnych, samotnych rodziców, niepełnosprawnych przy odpowiednim wsparciu i dostosowaniu miejsca pracy może zostać zatrudniona. Nie trzeba nikogo przekonywać, jak zdolne, pracowite, lojalne są osoby niepełnosprawne. Warto pokazywać pracodawcom, że zatrudnianie ich jest opłacalne.

Dyrektor Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Teresa Hernik zaznaczyła, że w Polsce 72 proc. osób niepełnosprawnych pozostaje bierna zawodowo. Osoby niepełnosprawne w 2012 r. stanowiły 12,2 proc. polskiego społeczeństwa (4,7 mln) - osoby niepełnosprawne w wieku produkcyjnym 8,4 proc. (2 mln) - powiedziała.

Podkreśliła, że demografia wymusza, by w tej grupie osób niezatrudnionych dostrzegać potencjał. Według prognoz wkrótce w Polsce udział procentowy osób powyżej 65. roku życia będzie jednym z najwyższych w Europie. Hernik dodała, że osoby w wieku powyżej 45 lat stanowią 83,7 proc. osób niepełnosprawnych.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum