Rodziny pacjentów z zanikiem mięśni: kto sfinansuje rehabilitację naszych bliskich?

Autor: Gazeta Wyborcza,MS/Rynek Zdrowia • • 09 sierpnia 2013 14:39

Resort zdrowia nowelizuje przepisy o świadczeniach gwarantowanych w opiece długoterminowej, ponieważ musi je dostosować do ustawy o refundacji leków oraz wyrobów medycznych z 2011 r.

Rodziny pacjentów z zanikiem mięśni: kto sfinansuje rehabilitację naszych bliskich?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Projekt "koszykowy" resort przesłał do konsultacji ponad 60 organizacji i stowarzyszeń. Pominął Polskie Towarzystwo Chorób Nerwowo-Mięśniowych. W uzasadnieniu napisał, że "zaproponowane zmiany mają na celu zwiększenie dostępu chorych do wentylacji mechanicznej". Z taką opinią nie zgadzają się rodziny chorych na zanik mięśni. Uważaj one, że akurat ich bliskich wspomniane przepisy, jeśli wejdą w życie, pozbawią dostępu do wentylacji mechanicznej.

Od stycznia część tych osób może stracić prawo do rehabilitacji. Mają je zachować tylko pacjenci po tracheotomii. Osoby, które mogą oddychać przez maskę tlenową, nie będą już rehabilitowane. Ograniczony ma też zostać dostęp do wizyt lekarskich i pielęgniarskich.

Niepokój rodzin podzielają eksperci. Prof. Krystyna Księżopolska-Orłowska, członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Rehabilitacji uważa, że zapis jest nieporozumieniem. Lekarze z hospicjów alarmują, że nowe przepisy ogranicza także dostęp do domowego leczenia nowym pacjentom. Mariusz Wachulski anestezjolog z Hospicjum Dom Sue że przyznaje, po tych zmianach, jeśli zostaną wprowadzone, trudniej będzie wejść do programu. Z projektu wynika, że zakwalifikują się do niego chorzy z ostrymi powikłaniami niewydolności oddechowej, czyli ci, którzy trafią na oddział intensywnej terapii. 

Resort zdrowia w odpowiedzi udzielonej Gazecie Wyborczej przyznał, że pracuje nad "korektą projektu" a intencją "ministra zdrowia nie było pozostawienie pacjentów bez właściwego zabezpieczenia świadczeń".

Prof. Krzysztof Kusza, konsultant krajowy w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl ocenił, że ten rodzaj świadczenia powinien znajdować się w jego gestii i on sam wielokrotnie zwracał się z taką prośbą do byłego wiceministra Marka Habera.

- Niestety, nigdy nie odebrano tego zakresu opiece długoterminowej. Ma ona swojego konsultanta, który powinien zająć w tej sprawie swoje stanowisko - podkreślił prof. Kusza. 

Dodał również, że wspólnie z dr Zbigniewem Szkulmowskim, p.o. kierownika Zakładu Fizjopatologii Oddychania i Wentylacji Domowej Szpitala Uniwersyteckiego w Bydgoszczy, przygotowali swoje uwagi do wspomnianego rozporządzenia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze