RZ, Gazeta Wyborcza.pl/Rynek Zdrowia | 14-11-2011 11:24

Rodzice dzieci z cukrzycą protestują: ta cena pasków jest zbyt wysoka

Przeciwko podniesieniu opłat za paski do mierzenia poziomu cukru we krwi protestują rodzice małych diabetyków. Od 1 stycznia, kiedy wejdzie w życie ustawa refundacyjna, za opakowanie 50 pasków trzeba będzie płacić 30 proc. jego wartości, czyli - zależnie od producenta - 12-20 zł.

W piśmie jakie portal rynekzdrowia.pl otrzymał w październiku od Krzysztofa Suszka, dyrektora Biura Prasy i Promocji Ministerstwa Zdrowia, czytamy: "z naszych informacji wynika, iż w dużej większości pacjenci nadużywali samokontroli w zakresie pomiaru cukru we krwi co przekładało się na realizację recept i refundację Narodowego Funduszu Zdrowia".

Jak przekazuje biuro prasowe MZ "niewielka odpłatność za paski ograniczy chęć do nadmiernego kontrolowania glikemii bez szkody dla efektów leczenia, co potwierdzają wykonane badania przez Pana Prof. dr hab. med. Krzysztofa Strojka opublikowane w czasopiśmie Diabetologia Doświadczalna i Kliniczna (2009; 9, 2:1-7), z których wynika, że do 40 proc. chorych deklaruje, że nie koryguje leczenia lub diety w zależności od wyników samokontroli".

Dodatkowo - jak pisze dyrektor Suszek - „dotychczasowy system pozwalał na wzrost zjawiska nieodpłatnego rozdawania glukometrów. Chorzy niejednokrotnie wykonują oznaczenia równolegle na kilku aparatach co powoduje nieuzasadnione zużywanie pasków. W mniemaniu Ministerstwa Zdrowia wprowadzenie odpłatności dla pasków ograniczyłoby ten proceder".

Ministerstwo jednocześnie zapewnia, że będzie prowadziło negocjacje cenowe z producentami, tak aby obniżyć ceny pasków do realnych cen - takich, jakie są uzyskiwane podczas zamówień publicznych w szpitalach.

Stanowisko resortu zdrowia oburza rodziców. Zwracają uwagę, że zniesienie ryczałtowej opłaty na paski uderzy najbardziej właśnie w dzieci, ponieważ chorują one na cukrzycę typu 1, w której częściej dochodzi do dużych wahań poziomu cukru. Wymaga to minimum to 6-8 pomiarów dziennie, a u małych dzieci korzystających z pompy insulinowej pomiarów wykonuje się jeszcze więcej.

Skreślenie pasków z listy ryczałtowej oznacza dla rodziców wzrost wydatków o około 200 zł miesięcznie.