×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Roczny obowiązkowy staż podyplomowy dla lekarzy do likwidacji

Autor: Iwona Bączek • Źródło: Rynek Zdrowia26 października 2021 16:28

Konferencja Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych  (KRAUM) podjęła dziś uchwałę, w której zwraca się do Ministerstwa Zdrowia o likwidację rocznego stażu podyplomowego dla lekarzy i lekarzy dentystów - mówi prof. Marcin Gruchała, rektor GUMed.

Roczny obowiązkowy staż podyplomowy dla lekarzy do likwidacji
Prof. Marcin Gruchała, rektor GUMed Fot. PAP/Leszek Szymański
  • KRAUM podjęła dziś uchwałę ws. zwrócenia się do MZ o zniesienie obowiązkowego stażu podyplomowego dla lekarzy i lekarzy dentystów
  • Automatycznie skróciłoby to długi cykl kształcenia lekarza specjalisty o rok, co ma ogromne znaczenie, biorąc pod uwagę niedobór lekarzy w Polsce
  • W ocenie KRAUM jest to uzasadnione wysokim poziomem kształcenia, potwierdzonym przez Polską Komisję Akredytacyjną oraz liczne akredytacje międzynarodowe
  • W opinii Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych dyplom lekarza powinien w pełni upoważniać do wykonywania zawodu lekarza
  • Większość krajów Europy odeszło do obowiązkowego stażu podyplomowego, uznając dyplom lekarza jako w pełni wystarczający dla uzyskania uprawnień do wykonywania zawodu - przypomina KRAUM

- Braki w zawodach medycznych są bezdyskusyjne, unaoczniła je jeszcze dodatkowo pandemia. Szczególnie brakuje w systemie lekarzy. Ich kształcenie jest procesem długotrwałym: obejmuje sześć lat studiów, rok stażu podyplomowego i 5-6 lat kształcenia specjalizacyjnego - przypomniał we wtorek na konferencji prasowej prof. Marcin Gruchała, rektor GUMed.

Czytaj także: Kredyt i studia medyczne. Potem 10 lat pracy w publicznej służbie zdrowia. "Współczesne niewolnictwo"?

"Skrócilibyśmy cykl kształcenia lekarzy o rok"

- Ponieważ ci specjaliści są w naszym systemie ochrony zdrowia tak bardzo potrzebni, KRAUM podjęła dziś uchwałę ws. zwrócenia się do MZ o zniesienie obowiązkowego stażu podyplomowego dla lekarzy i lekarzy dentystów, co automatycznie skróciłoby długi cykl kształcenia lekarza specjalisty o rok - wyjaśnia.

- Jakie jest uzasadnienie takiego kroku? W opinii KRAUM zniesienie obowiązkowego stażu podyplomowego dla absolwentów kierunków lekarskiego i lekarsko-dentystycznego jest w pełni uzasadnione wysokim poziomem kształcenia na tych kierunkach, potwierdzonym przez Polską Komisję Akredytacyjną oraz liczne akredytacje międzynarodowe - zaznacza prof. Gruchała.

"Absolwenci są dobrze przygotowani do rozpoczęcia pracy"

- Absolwenci kierunków lekarskich są kształceni na wszystkich uczelniach w kraju zgodnie z obowiązującym, ustalonym przez Ministerstwo Zdrowia i MEiN standardem kształcenia i wymogami przewidzianymi w dyrektywie unijnej, a wiedza i umiejętności zostają potwierdzone w toku studiów oraz odpowiednimi państwowymi Lekarskimi Egzaminami Końcowymi - wskazuje.

- Absolwenci są także bardzo dobrze przygotowani do rozpoczęcia pracy i kształcenia specjalizacyjnego od strony praktycznej, dzięki intensywnemu doskonaleniu umiejętności praktycznych na ostatnim roku studiów. Odbywają wówczas zajęcia przy łóżku pacjenta, w warunkach ambulatoryjnych i w nowoczesnych centrach symulacji medycznej. Ostatni rok studiów sprzyja także podjęciu decyzji co do kierunku przyszłej specjalizacji - przekonuje prof. Gruchała.

"Europa już odeszła od stażu"

- W opinii Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych dyplom lekarza powinien w pełni upoważniać do wykonywania zawodu lekarza. Odkładanie o ponad rok możliwości wykorzystania nabytej wiedzy i umiejętności może być czynnikiem demotywującym - podkreśla.

- Roczny staż podyplomowy niepotrzebnie wydłuża okres do rozpoczęcia i zakończenia specjalizacji, a kursy obowiązkowe w ramach stażu można zrealizować w ramach szkolenia specjalizacyjnego - zauważa.

- Większość krajów Europy odeszło do obowiązkowego stażu podyplomowego, uznając dyplom lekarza jako w pełni wystarczający dla uzyskania uprawnień do wykonywania zawodu - zaznacza Marcin Gruchała.

- Skrócenie cyklu kształcenia o rok ma także ogromne znaczenie społeczne, biorąc pod uwagę olbrzymi niedobór lekarzy. Sugerujemy, aby oszczędzone środki przeznaczyć na liczbę kształconych w Polsce lekarzy oraz na poprawę jakości kształcenia w uczelniach medycznych - dodaje rektor GUMed.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze