Rezydenci wojują z rządem. Kim jest lekarz rezydent? Ile zarabia? Ściąga dla niezorientowanych

Autor: PW • Źródło: PR, Rynek Zdrowia14 września 2021 11:20

Lekarz rezydent. To m.in. rezydenci działają w Białym Miasteczku i Komitecie Protestacyjno-Strajkowym pracowników ochrony zdrowia. Warto wiedzieć, kim właściwie rezydent jest. Medycy to wiedzą, politycy - nie zawsze. Dlatego przygotowaliśmy ściągę dla niezorientowanych.

Przedstawiciele Porozumienia Rezydentów w Białym Miasteczku przed KPRM Fot. PAP/Radek Pietruszka
  • Rezydent to absolwent studiów na kierunku lekarskim, który pracując w szpitalu robi przez kilka lat specjalizację w wybranej przez siebie dziedzinie medycyny. Nim zostanie specjalistą mija nawet 12 lat od rozpoczęcia studiów.
  • Najpierw rezydent przez okres 4-6 lat szkoli się pracując w szpitalu oraz odbywa obowiązkowe kursy poza miejscem pracy, by uzyskać uprawnienia specjalisty w wybranej dziedzinie medycyny
  • Rezydentura to umowa o pracę, jaką lekarz rezydent podpisuje ze szpitalem. W okresie jej trwania pensja rezydenta jest wypłacana z budżetu państwa
  • Lekarz otrzymuje pełne prawo wykonywania zawodu po odbyciu stażu, w wieku 26 lat, ale nie jest jeszcze w tym czasie specjalistą
  • Dopiero po zakończeniu rezydentury lekarz może używać tytułu specjalisty. W części specjalizacji, ze względu na czas szkolenia lekarz uzyskuje tytuł specjalisty mając 32 lata. Wymagane jest zdanie Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego

Kim jest lekarz rezydent. Ile zarabia? Co to jest rezydentura?

Lekarz po studiach nim uzyska tytuł specjalisty musi się przejść kilkuletnie, wymagające szkolenie specjalizacyjne pod okiem doświadczonych lekarzy. Podejmując specjalizację podpisuje umowę o pracę w szpitalu, tzw. rezydenturę. Staje się lekarzem rezydentem.

Aby ubiegać się o rezydenturę absolwent studiów lekarskich musi wcześniej zdać Lekarski Egzamin Końcowy (LEK) oraz odbyć roczny staż.

Pensja rezydenta od 1 lipca w zależności od specjalizacji i stażu pracy jako rezydenta wynosi od 5 478 zł do 5 862 zł brutto. Jest wypłacana jest z budżetu państwa.

Umowa o rezydenturę jest umową na czas określony - na okres szkolenia specjalizacyjnego, który wynosi od 4 do 6 lat, w zależności od programu danej specjalizacji.

Liczba miejsc szkoleniowych, jak i rezydenckich jest ograniczona. Rezydenturę młodemu lekarzowi może zaoferować szpital, który posiada specjalną akredytację na konkretny oddział, potwierdzającą, że doświadczone kadry medyczne oraz wyposażenie oddziału zapewnią realizację programu specjalizacji.

Sprawdź: MZ przyznał 4195 miejsc rezydenckich LISTA Na tych specjalizacjach najwięcej

Zobacz koniecznie: Protest medyków. Lekarze, pielęgniarki i ratownicy kontra rząd NA ŻYWO

Specjalizacja lekarza na rezydenturze

Studia lekarskie trwają 6 lat, specjalizacja często kolejne 6 lat. Zatem wykształcenie lekarza specjalisty zajmuje 12 lat.

Lekarz bez specjalizacji ma ograniczone możliwości w zakresie rodzaju podejmowanej pracy i rozwoju zawodowego. Mimo że specjalizowanie się nie jest obowiązkiem formalnym, w praktyce jest koniecznością - podkreślali rezydenci w informacji przedstawionej na stronie internetowej Porozumienia Rezydentów.

Lekarz w trakcie specjalizacji, rezydent, to lekarz w wieku 26- ok. 32 lat z pełnym prawem zawodu, który prowadzi kompletny proces diagnostyki i leczenia, przeprowadza zabiegi, dyżuruje. Robi praktycznie wszystko to, co lekarz specjalista z danej dziedziny. By zdobyć upragniony tytuł, musi on odbyć wspomniane specjalne szkolenie.

W Polsce szkolenie specjalizacyjne jest nadzorowane przez powołane w tym celu instytucje i warunkiem jego podjęcia jest przejście postępowania rekrutacyjnego, które odbywa się dwukrotnie w ciągu roku.

Lekarz odbywa specjalizację po pozytywnej kwalifikacji, która uzależniona jest od liczby punktów zdobytych na Lekarskim Egzaminie Końcowym. Liczba zdobytych punktów na tym egzaminie rozstrzyga o miejscu w kolejce do wybranej specjalizacji (na bardzo popularne specjalizacje liczba miejsc jest zwykle mniejsza niż liczba chętnych).

Uwieńczeniem specjalizacji jest zdanie Lekarskiego Egzaminu Specjalizacyjnego.

Czytaj również: Bazydło pyta MZ: pensje ministrów też będą uzależnione od wykształcenia?

Nim zostanie się rezydentem - kształcenie wyższe

Studia na kierunku lekarskim trwają sześć lat, ich program jest jednolity dla wszystkich studentów i obejmuje coroczne, miesięczne, bezpłatne praktyki wakacyjne. Absolwent studiów na wydziale lekarskim ma 25 lat.

Absolwent wydziału lekarskiego otrzymuje tytuł lekarza, dyplom nie uprawnia go jednak do pracy w zawodzie. Aby uzyskać pełne prawo wykonywania zawodu, należy spełnić jeszcze dwa warunki:
• Uzyskać pozytywny wynik Lekarskiego Egzaminu Końcowego ,
• ukończyć roczny staż podyplomowy.

Staż podyplomowy

Samo ukończenie studiów nie uprawnia do pracy w zawodzie lekarza. Na tym etapie, na czas stażu podyplomowego, otrzymuje on tzw. „ograniczone prawo wykonywania zawodu”- pozwala ono na wykonywanie zawodu wyłącznie w szpitalu, w którym lekarz stażysta jest zatrudniony.

W tym czasie lekarz zdaje Lekarski Egzamin Końcowy (LEK), który:
• Pozwala na otrzymanie pełnego prawa wykonywania zawodu,
• ma wpływ na proces rekrutacji na wybraną przez lekarza specjalizację.

Stażysta pracuje pod nadzorem, z ograniczonymi uprawnieniami, w podstawowych dziedzinach medycyny, takich jak poradnia medycyny rodzinnej, a także oddziały szpitalne: pediatrii, chorób wewnętrznych, chirurgii czy psychiatrii. Lekarz otrzymuje pełne prawo wykonywania zawodu w wieku 26 lat, ale nie jest jeszcze w tym czasie specjalistą.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum