Rezydenci szykują się do protestu

Autor: Rzeczpospolita,PAP/Rynek Zdrowia • • 31 grudnia 2019 08:24

Rok 2020 może upłynąć pod znakiem niespotykanych dotąd niepokojów w ochronie zdrowia. Pierwszy test już w styczniu, podczas renegocjacji porozumienia z rezydentami - czytamy w Rzeczpospolitej.

Protest rezydentów w Warszawie. FOT. PTWP

"Jeśli nasze postulaty nie zostaną spełnione, szykujemy protest, o którym jeszcze nikt nie słyszał. O rezydentach na pewno będzie głośno" - mówi cytowany przez gazetę Piotr Pisula z Porozumienia Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy (PR OZZL).

Jak wskazuje gazeta, chodzi o renegocjacje porozumienia PR OZZL z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim, które dwa lata temu zakończyło poprzedzony głodówką protest lekarzy, polegający na wypowiadaniu klauzuli opt-out (pozwalającej na pracę powyżej 48 godz./ tydz.). "Tym razem medycy domagają się wyraźnego i szybszego zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia (obecnie zakłada się dojście do 6 proc. PKB w 2024 r.) oraz powrotu do wieloletniego postulatu płacowego trzech średnich krajowych dla lekarzy specjalistów, dwóch średnich dla rezydentów i jednej dla stażystów" - zaznacza dziennik.

Rzeczpospolita przypomniała przy tym, że porozumienie podpisane w lutym 2018 r. zawierało 21 postulatów, z których spełniona została tylko część, i to nie w pełni. Jak wskazał dziennik, jeden z tych postulatów gwarantuje renegocjacje, wstępnie zaplanowane na połowę stycznia.

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński zapewnił w rozmowie z Rzeczpospolitą, że resort dotrzyma warunków umowy i zasiądzie do rozmów. Jak zauważa jednak współzałożyciel PR OZZL Damian Patecki, ani związek, ani Naczelna Izba Lekarska, nie dostały jeszcze zaproszenia z resortu - zaznacza Rz.

Według Rzeczpospolitej większość postulatów będzie trudna do spełnienia. "A jeśli rezydenci znów odejdą od stołu rozczarowani, resort może mieć do czynienia z jednym z większych kryzysów ostatnich lat" - konkluduje dziennik. 

Więcej: rp.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum