Rezydenci "adoptują" posłów, by ci dowiedzieli się o ich problemach

Autor: Polskie/Rynek Zdrowia • • 17 marca 2016 09:38

Co roku ok. 10 proc. z 13,5 tys. rezydentów wyjeżdża z Polski, gdyż pensje w kraju nie pozwalają im na godne życie i dalsze samokształcenie. Z tego względu rezydenci uruchomili akcję "Adoptuj posła", w ramach której osobiście informują posłów o problemach młodych lekarzy.

Fot. PTWP

Jak na łamach portalu Polska podaje Jarosław Biliński, wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów, często informacje o zarobkach rezydentów i problemach z dyżurami są zaskakujące dla posłów.

Dzięki zaangażowaniu znacznej części środowiska rezydentów interpelacji w tych sprawach przybywa. Młodzi lekarze odwiedzili już około 80 posłów, a 100 kolejnych jest umówionych z nimi na spotkanie. Zamierzają robić to do momentu, w którym w Sejmie pojawi się nowa ustawa o lekarzach.

Priorytetami dla rezydentów są obecnie zwiększenie ich pensji, uporządkowanie kwestii dyżurów oraz wprowadzenie minimalnej płacy dyżurowej.

Próbują wywalczyć wpisanie w ustawę stawki minimalnego wynagrodzenia rezydentów na poziomie 150 proc. średniej krajowej, w następnym roku chcą, by było to 175 proc. średniej krajowej, a w 2018 r. - 200 proc.

Więcej: www.polskatimes.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum