Rezydenci na Komisji Zdrowia: bez wizyty premier nie rozwiążemy problemu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 października 2017 13:21

Mamy sytuacją nadzwyczajną, bez wizyty premier Beaty Szydło nie rozwiążemy tego problemu - oświadczył wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL Jarosław Biliński na posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia. - Nie potrafimy się porozumieć z Ministerstwem Zdrowia - dodał.

Rezydenci na Komisji Zdrowia: bez wizyty premier nie rozwiążemy problemu
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W poniedziałek (9 października) trwa posiedzenie Komisji Zdrowia, na której szef resortu zdrowia Konstanty Radziwiłł przedstawia działania MZ, mające poprawić sytuację finansową lekarzy rezydentów oraz informację ws. strajku głodowego rezydentów. Posiedzenie odbywa się na wniosek posłów.

- Bardzo dziękuje za zwołanie tej Komisji Zdrowia, bo mam nadzieję, że wreszcie wybrzmią jasno i klarownie nasze postulaty, a także sytuacja z którą mamy do czynienia w szpitalu - podkreślił Biliński.

Dodał, że kilkoro protestujących lekarzy musiało odstąpić już od głodówki "ze względów zdrowotnych". Podkreślił jednocześnie, że do protestu dołączają cały czas kolejni lekarze.

- Doszliśmy do momentu, w którym trzeba powiedzieć wyraźnie - bez wizyty premier Beaty Szydło nie rozwiążemy tego problemu. Nie wiemy jak i kto doradza pani premier w sprawach ochrony zdrowia, natomiast wierzymy - i jesteśmy o tym przekonani - że gdy usłyszy nasze argumenty i argumenty naszych ekspertów to będzie wiedziała, że wydatki na ochronę zdrowia to inwestycja. Każda złotówka wydana na służbę zdrowia to 4 zł dla budżetu państwa - podkreślił.

Protestujący rezydenci podkreślają, że ich głównym postulatem jest wzrost finansowania ochrony zdrowia do poziomu 6,8 proc. PKB w trzy lata, z drogą dojścia do 9 proc. przez najbliższe dziesięć lat. Chcą też zmniejszenia biurokracji, skrócenia kolejek, zwiększenia liczby pracowników medycznych, poprawy warunków pracy i podwyższenia wynagrodzeń.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze