Rezydenci chcą debaty telewizyjnej z udziałem rządu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 12 października 2017 14:49

W związku z pojawiającymi się rożnymi informacjami na temat naszych postulatów zwracamy się do strony rządowej z prośbą o debatę telewizyjną o systemie ochrony zdrowia - oświadczyli w czwartek (12 października) protestujący lekarze rezydenci.

Rezydenci chcą debaty telewizyjnej z udziałem rządu
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Rząd otwarty na dialog na pewno przyjmie nasze zaproszenie na debatę telewizyjną z ekspertami, z udziałem naszych przedstawicieli, dotyczącą kształtu systemu ochrony zdrowia, planowanych zmian. Mamy nadzieje, że dostaniemy odpowiedź twierdzącą - stwierdził Jarosław Biliński z Porozumienia Rezydentów OZZL.

Odniósł się do wtorkowego spotkania z marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim oraz ministrem w KPRM Henrykiem Kowalczykiem.

- Usłyszeliśmy (...), że nasz postulat dotyczący podwyżek dla rezydentów jak i innych zawodów jest w pełni możliwy do osiągnięcia. To są niskie wymagania, niskie kwoty, które dla budżetu są marginesem - mówił.

Biliński podkreślił, że najważniejszym postulatem dla protestujących jest wzrost nakładów na służbę zdrowia.

Z kolei Łukasz Jankowski z Porozumienia Rezydentów OZZL zaznaczył, że przeciwko lekarzom rezydentom została wytoczona machina propagandowa.

- Prawda jest taka, że rezydenci nie protestują obecnie po to, aby zarabiać 9 tys. zł, jak podają to różne media. Rezydenci nie walczą tylko o swoje pieniądze, ale o wzrost nakładów na ochronę zdrowia. To był i jest nasz pierwszy postulat - dodał.

Pytany o planowane na piątek wyjazdowe posiedzenie sejmowej komisji zdrowia, które odbyć ma się w szpitalu, gdzie protestują młodzi lekarza, Biliński ocenił, że nie jest to dobry pomysł.

- Wciąganie osób, które głodują i są w naprawdę złej kondycji, w walkę polityczną nie jest tym, czego  byśmy chcieli. Oczywiście nie mamy na to wpływu, nie wiemy, jak to się rozwinie, ale jeżeli posiedzenie komisji się odbędzie, to będziemy brać w nim udział - zapowiedział.

W środę rezydenci spotkali się z premier Beatą Szydło; rozmowy jednak nie spowodowały zakończenia protestu. W czwartek w Sejmie minister zdrowia Konstanty Radziwiłł przestawił informację na temat trwającego protestu.

- Nasza propozycja wspólnej pracy nad poprawą sytuacji w służbie zdrowia jest nadal aktualna; zapraszam państwa, skończcie protest i usiądźmy razem do pracy - apelował.

Rezydenci prowadzą protest głodowy od 2 października. W sobotę planowane są pikiety poparcia dla nich - w Warszawie i innych miastach.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum