×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Rewolucja w zapisach do lekarza i w przyjęciach na SOR. Najważniejsze zmiany dla pacjentów w 2023

Autor: MP • Źródło: Rynek ZdrowiaOpublikowano: 01 stycznia 2023 14:30

2023 rok przyniesie kilka reform w ochronie zdrowia dotyczących pacjentów. Rewolucji ulegną zapisy na wizytę do lekarza na NFZ, przyjęcia na SOR-y czy skierowania do sanatoriów. Spore zmiany dotyczyć będą chorych na cukrzycę (wyroby medyczne, refundacja) czy pacjentów onkologicznych (Krajowa Sieć Onkologiczna). Co jeszcze czeka pacjentów od 1 stycznia?

Rewolucja w zapisach do lekarza i w przyjęciach na SOR. Najważniejsze zmiany dla pacjentów w 2023
W 2023 roku nastąpi rewolucja w kolejkach do lekarzy Fot. PAP/ Andrzej Grygiel
  • 1 stycznia wchodzi w życie kilka reform w ochronie zdrowia, część z nich nieco później. 2023 przyniesie kilka kluczowych zmian dla pacjentów
  • Główne z nich dotyczą rewolucji w zapisach do lekarza w postaci centralnej e-rejestracji, która ma uporządkować wciąż wydłużające się kolejki
  • Zmianie ulegną zasady przyjęć w szpitalnych oddziałach ratunkowych. - Pacjenci, którzy po triażu są oceniani jako niewymagający pilnej interwencji, będą przekierowywani do nocnej i świątecznej pomocy - tłumaczy minister zdrowia Adam Niedzielski
  • Z nowymi zasadami liczyć się muszą także pacjenci kierowani na leczenie uzdrowiskowe i rehabilitację uzdrowiskową. E-skierowania zastąpią tradycyjne papierowe
  • Spore zmiany obejmą pacjentów z cukrzycą czy onkologicznych

Budżet NFZ przejmuje finansowanie niektórych świadczeń

Najważniejszą zmianą jest wprowadzenie ustawy reformującej finansowanie części świadczeń, które spadnie w tej chwili na barki Narodowego Funduszu Zdrowia. Chodzi m.in. o koszty świadczeń wysokospecjalistycznych, tzw. leków 75+, ratownictwa medycznego czy składek na ubezpieczenie zdrowotne (m.in. za studentów, doktorantów, uczniów, żołnierzy czy bezrobotnych).

Pozornie wydaje się, że nie dotyczy ona pacjentów bezpośrednio, a jedynie chodzi o korektę w organizacji ochrony zdrowia (rządzący przekonywali, że "to tylko techniczne przesunięcie"), ale zdaniem ekspertów może znacznie pogłębić problem z dostępem do świadczeń. 

Alarmowali w trakcie jej procedowania, że w samym tylko 2023 roku budżet NFZ uszczupli się o 13 mld zł, co musi się odbić na jakości ochrony zdrowia. Mimo apeli kilkudziesięciu organizacji i związków o zawetowanie ustawy, prezydent ją jednak podpisał.

Zapisy do lekarza, szpitala i na badania przez internet. W 2023 roku ruszy e-rejestracja

Rewolucji ulegną zapisy na wizytę do lekarza na NFZ. Ministerstwo Zdrowia  planuje scentralizować proces rejestracji do poradni POZ, specjalistycznych i szpitali, poprzez wprowadzenie centralnej e-rejestracji. 

Pilotaż e-rejestracji uruchomiono w połowie 2022 roku w województwach mazowieckim i łódzkim, gdzie mieszkańcy zapisywali się po nowemu do kardiologa oraz na wybrane badania diagnostyczne.

Od tego roku resort zdrowia ma rozszerzyć ten zakres, a docelowo objąć centralną e-rejestracją zarówno ambulatoryjną opiekę specjalistyczną (AOS), jak i świadczenia szpitalne. I jak podkreśla, nowy, scentralizowany system "ma przyspieszyć proces rejestracji na świadczenia oraz uprościć dostęp do informacji o dostępnych terminach wizyt u lekarzy i na badania".

Zdaniem ekspertów, nie od razu skróci to kolejki do specjalistów, ale uporządkuje i pozwoli nimi optymalnie zarządzać.

Zmiany na SOR-ach. Pacjenci przekierowywani do nocnej i świątecznej opieki 

- Przeładowane SOR-y to jeden z najpoważniejszych problemów w systemie opieki zdrowotnej od wielu lat - mówił w połowie grudnia w Radiu Plus minister zdrowia Adam Niedzielski i zapowiedział, że od 2023 roku przy każdym SOR-ze będzie działać nocna i świąteczna opieka zdrowotna.

Jak wyliczał, 80 proc. pacjentów, którzy zgłaszają się na SOR, "nie powinni przez SOR przechodzić", stąd projekt, by byli kierowani do punktów NiŚOZ.

- Kierowanie tych pacjentów lżejszych, którzy po triażu są oceniani jako niewymagający pilnej interwencji do leczenia o charakterze bardziej ambulatoryjnym, ma naprawdę głęboki sens - przekonywał minister.

Od kwietnia ruszy Krajowa Sieć Onkologiczna?

W rozmowie z RMF FM szef resortu zdrowia bił się w pierś na temat odwlekanej w czasie Krajowej Sieci Onkologicznej. 

- Uważam, że to jest absolutna porażka z mojego punktu widzenia, ale robimy wszystko, żeby na Radzie Ministrów, która odbędzie się między świętami, ten temat podjąć - podkreślał jeszce w grudniu Niedzielski.

Jak zapowiedział, zmiany dotyczące pacjentów onkologicznych wejdą w życie od 1 kwietnia 2023 roku. Na razie wydłużono jedynie pilotaż opieki w ramach sieci onkologicznej do 31 marca, który wdrożony został wcześniej w czterech województwach:

  • dolnośląskim,
  • podlaskim,
  • pomorskim,
  • świętokrzyskim.

Wyroby medyczne. Nowe dopłaty dla pacjentów

W nowym roku nowego brzemienia nabrało rozporządzenie w sprawie wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie.

Zmiany dotyczą m.in. chorych na cukrzycę, pacjentów stomijnych czy  poruszających się na wózkach inwalidzkich. Zmieniają się limity i dopłaty do soczewek czy aparatów słuchowych. Poszerzono też refundację systemów monitorowania glikemii flash (FGM) o populację pacjentów niewidomych i kobiety w ciąży.

Nowa lista leków refundowanych. Zmiany w leczeniu m.in. cukrzycy

Na przełomie roku zmianie uległa lista leków refundowanych, gdzie znalazło się 137 nowych produktów bądź nowych wskazań, natomiast 79 z niej zniknęło. Roszady te mają oczywiście wpływ na cenę. Za jeden z leków pacjenci zapłacą o ponad 63 zł mniej, natomiast innego wzrośnie o ponad 452 zł. 

Od stycznia refundowane są też cztery nowe substancje czynne, zmiany zaszły też w programach lekowych.

Ważne zmiany dotyczą m.in. leków stosowanych w leczeniu cukrzycy. Lek, finansowany w dwóch wskazaniach, straci refundację. Natomiast dopłaty pacjentów do dwóch innych preparatów zostaną obniżone.

Skierowanie do sanatorium. Rewolucja w leczeniu uzdrowiskowym

Nastąpiła też rewolucja w skierowaniach do sanatoriów, która wdraża e-skierowania na leczenie uzdrowiskowe i rehabilitację uzdrowiskową. Wprowadzone rozporządzenie eliminuje papierowe skierowania dotąd wystawiane przez lekarzy NFZ. 

Według założeń wejdzie ono w życie 1 stycznia, ale jeszcze do 30 czerwca będzie dopuszczone stosowanie skierowań w postaci papierowej. Po tym czasie z tradycyjnej formy będą mogli skorzystać już tylko pacjenci odbywający leczenie/rehabilitację uzdrowiskową za granicą albo pacjenci bez dostępu do internetu.

Darmowe testy na COVID-19, grypę oraz RSV w przychodniach i szpitalach

Od stycznia w przychodniach POZ oraz szpitalach będą dostępne darmowe testy tzw. combo - wykrywające COVID-19, grypę i RSV. Obecnie resort zdrowia kończy rozmowy na ten temat, które są efektem wzrastającej liczby chorych i coraz trudniejszej sytuacji w szpitalach. Szczególnie w oddziałach pediatrycznych, gdzie w wielu placówkach oddziały dla najmłodszych pacjentów są przepełnione.

- W tej chwili prowadzimy rozmowy z przedstawicielami POZ-ów, m.in. Porozumienia Zielonogórskiego, na jakiej zasadzie ma nastąpić aprowizacja przychodni. Czy mamy zakupować testy przez RARS, czy też dać możliwość przychodniom samodzielnego zakupu, a następnie zrefundowania tego zakupu - tłumaczył w tym tygodniu Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Zapowiedziano także wprowadzenie możliwości wystawienia przez farmaceutów recepty na szczepionki przeciw grypie, które aplikowane będą w aptekach.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum