Rewolucja w szpitalach. Ministerstwo Zdrowia ujawnia kolejne szczegóły

Autor: oprac. WOK • Źródło: Prawo.pl, Rynek Zdrowia11 października 2021 15:40

Szpitale. Będziemy oczekiwali, że niektóre szpitale podejmą przekształcenia niewykorzystanych oddziałów, takich jak ginekologia i położnictwo, interna, pediatria w miejsca opieki długoterminowej - powiedział wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski.

Szpiale w Polsce mają zwiększać liczbę łóżek długoterminowych FOT. Shutterstock
  • W Ministerstwie Zdrowia trwają prace nad ustawą dotyczącą restrukturyzacyjni szpitali, które mają zostać podzielone na cztery kategorie: od A - dla najlepszych do D - dla najsłabszych
  • Toczymy długie dyskusje, czy kategoryzację szpitali powinniśmy definiować jako bardzo szeroki miks wskaźników, jakościowych, operacyjnych, finansowych i klinicznych, czy ocenę skoncentrować na sytuacji finansowej - mówi wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski
  • Będziemy oczekiwali, że niektóre podmioty podejmą trudne przekształcenia niewykorzystanych oddziałów szpitalnych - jak ginekologia i położnictwo, interna, pediatria - w miejsca opieki długoterminowej - zaznaczył wiceszef resortu zdrowia

Jakie kryteria zdecydują o podziale szpitali na 4 kategorie?

Jak już informowaliśmy, w Ministerstwie Zdrowia trwają prace nad tzw. ustawą restrukturyzacyjną. Przewiduje ona, między innymi powołanie Agencji Rozwoju Szpitali (ARS), która zyska dość szerokie uprawnienia. Z jednej strony ARS ma zadbać o restrukturyzację placówek w najgorszej sytuacji finansowej, z drugiej strony o rozwój tych w dobrej kondycji. Szpitale zostaną podzielone na cztery kategorie: od A - dla najlepszych do D - dla najsłabszych. Zmieni się też dotychczasowa sieć szpitali i zasady ich finansowania.

Jakie kryteria zdecydują o podziale szpitali na 4 kategorie? - Na ten moment toczymy długie dyskusje, czy kategoryzację szpitali powinniśmy definiować jako bardzo szeroki miks wskaźników, jakościowych, operacyjnych, finansowych i klinicznych, czy raczej ocenę w ogromnej większości skoncentrować na sytuacji finansowej - powiedział wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski podczas debaty pt. „System lecznictwa szpitalnego - wielka reforma czy kosmetyczne zmiany?” podczas Konferencji Zmiany w Ochronie Zdrowia organizowanej przez Wolters Kluwer Polska we współpracy z Instytutem Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego.

- Na początku wyzwaniem dla Agencji będą bowiem procesy restrukturyzacyjne podmiotów w najtrudniejszej sytuacji finansowej Dlatego musimy się skupić na finansach, a w pewnym stopniu na doskonaleniu procesów zarządczych, operacyjnych, jakości - dodał wiceszef resortu zdrowia, cytowany przez portal Prawo.pl.

Dwie ustawy zmienią oblicze szpitalnictwa w Polsce

Dyrektorzy szpitali pytają, jakie kryteria zadecydują o przyznaniu danej kategorii oraz czy kryteria jakościowe w dwóch projektowanych ustawach (restrukturyzacyjnej oraz o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta) będą ze sobą powiązane.Jeszcze w lipcu wiceminister Gadomski mówił, że o kategorii zdecydują też kryteria jakościowe.

- Na razie nie ma ostatecznej decyzji, ale w średnim i długim terminie, te ustawy będą stanowiły jeden pakiet zmian w sektorze szpitalnictwa, będą kompatybilne i źródła danych z ustawy o jakości będą wykorzystywane w ustawie o restrukturyzacji - zaznaczył Sławomir Gadomski.

- Musimy odwrócić piramidę świadczeń - stwierdził podczas debaty. - Jestem przekonany, że w wielu miejscach w Polsce doszło do wyścigu na świadczenia specjalistyczne. Każdy szpital chciał się czymś wyróżnić. I to jest zła droga, z niej musimy zawrócić i pokazać, że trendem będzie rozbudowa usługi podstawowych, mocnej diagnostyki, opieki długoterminowej, rehabilitacji blisko pacjenta - wyliczał.

- Opieka długoterminowa to obszar, w którym za chwilę pokażemy kierunek przez nas preferowany. Będziemy oczekiwali, że niektóre podmioty podejmą trudne przekształcenia niewykorzystanych oddziałów szpitalnych, jak ginekologia i położnictwo, interna, pediatria w miejsca opieki długoterminowej - podsumował Sławomir Gadomski.

MZ chce poprawy jakości zarządzania szpitalami

Z kolei minister zdrowia Adam Niedzielski zaznacza, że plan utworzenia Agencji Rozwoju Szpitali wynika, między innymi z doświadczeń pandemii COVID-19. - Brak odpowiedniej koordynacji o jednolitej polityki właścicielskiej prowadził bardzo często do problemów z rozwijaniem odpowiedniej infrastruktury covidowej - tłumaczył szef resort zdrowia podczas XIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EEC 2021, Katowice, 20-22 września).

- Widzimy również, że polityka inwestycyjna (dotycząca szpitali - red.) jest rozproszona, realizowana oddzielnie przez poszczególnych właścicieli placówek, a tym samym nieefektywna. Dlatego chcemy wzmocnić nadzór właścicielski poprzez stworzenie Agencji Rozwoju Szpitali - tłumaczył Niedzielski.

Raport przygotowany przez ministerialny zespół przygotowujący zmiany w szpitalnictwie zakłada też poprawę jakości zarządzania. Zespół rekomendował w tym celu, między innymi utworzenie korpusu menedżerskiego. Certyfikacją osób, które mogłyby zarządzać szpitalami publicznymi, także zajęłaby się Agencja Rozwoju Szpitali.

- Kształcenie menedżerów szpitali (w ramach korpusu menedżerskiego - red.) będziemy realizowali z całym środowiskiem uczelni zajmujących się kształceniem na poziomie MBA. Jedynie egzaminy państwowe dotyczące certyfikacji dla menedżerów będą prowadzone przez Agencję Rozwoju Szpitali. ARS nie będzie miała ambicji edukacyjnych - zapewnił minister zdrowia.

Czytaj też:

Polski Ład. Niedzielski: Agencja Rozwoju Szpitali nie będzie uczyć menedżerów, ale ich przeegzaminuje

Szpitale. XVII Forum Rynku Zdrowia: porozmawiamy o rewolucji w szpitalnictwie

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum