Rewolucja w przychodniach POZ? Dr Skowrońska: wąskie gardło w opiece koordynowanej to edukacja

Autor: Jacek Janik • Źródło: Rynek Zdrowia20 listopada 2022 12:00

Zdaniem dr Katarzyny Skowrońskiej, menagera ds. medycznych Roche Diagnostics Polska, głównymi problemami opieki koordynowanej, wprowadzanej do podstawowej opieki zdrowotnej, są edukacja i budowaniu świadomości nie tylko u lekarzy, ale także pacjentów.

Rewolucja w przychodniach POZ? Dr Skowrońska: wąskie gardło w opiece koordynowanej to edukacja
Dr Katarzyna Skowrońska: diagnostyka nie jest kosztem a inwestycją. Fot. PAP/Wojciech Pacewicz
  • Podstawowym problemem upowszechnienia opieki koordynowanej w podstawowej opiece zdrowotnej (POZ) zdaniem dr Katarzyny Skowrońskiej jest edukacja i świadomość lekarzy i pacjentów co będzie można realizować w jej ramach, jaki będzie tego koszt i jaki przyniesie efekt końcowy dla pacjenta
  • Ekspertkę pytamy, czy konstrukcja budżetu powierzonego wystarczy dla prawidłowej realizacji diagnostyki w czterech ścieżkach opieki koordynowanej – kardiologicznej, diabetologicznej, endokrynologicznej i pulmonologicznej?
  • Na pytanie: Czy wszyscy uczestnicy systemu rozumieją, że diagnostyka nie jest kosztem a inwestycją? – dopowiada manager ds. medycznych Roche Diagnostics Polska

„Wąskie gardła” opieki koordynowanej

Jak przekonuje dr Katarzyna Skowrońska, menager ds. medycznych Roche Diagnostics Polska przysłowiowymi „wąskimi gardłami” opieki koordynowanej wprowadzanej do POZ jest kwestia edukacji i budowania odpowiedniego poziomu świadomości u lekarzy i pacjentów – tego, co będą mogli robić w ramach opieki koordynowanej, jakie będą koszty, i jaka korzyść dla pacjenta.

- Lekarze zwyczajnie się boją wprowadzania opieki koordynowanej ze względu na to, jak byli do tej pory rozliczani przez NFZ. Muszą przysposobić sobie dużo wiedzy i pewności siebie w zakresie realizowania koordynowanej opieki oraz budżetu powierzonego, który będzie im oddany do wykorzystania – mówi dr Skowrońska.

Pozostaje jednak pytanie, czy zaproponowany w obecnym kształcie budżet powierzony w ramach opieki koordynowanej. będzie wystarczający, aby zapewnić odpowiednią diagnostykę pacjentom w zakresie czterech przewidzianych ścieżek – kardiologicznej, diabetologicznej, endokrynologicznej i pulmonologicznej.

Dr Skowrońska ocenia, że wydaje się, iż z obecnej perspektywy rozliczenia są prawidłowo skonstruowane, ale trzeba będzie uważnie przyglądać się, jak system będzie się rozwijał i jak będzie rozliczany. 

W czasie dyskusji, która odbyła się w czasie sesji „Podstawowa Opieka Zdrowotna” XVIII Forum Rynku Zdrowia dr Skowrońska użyła sformułowania „diagnostyka nie jest kosztem a inwestycją”. Zapytaliśmy manager ds. medycznych Roche Diagnostics Polska czy jej ocenie wszyscy uczestnicy systemu rozumieją tę tezę.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum