Rewolucja odłożona, czyli minął rok pełen zapowiedzi. Jaki będzie następny?

Autor: KL, DK, MS/Rynek Zdrowia • • 31 grudnia 2013 06:14

O podsumowanie 2013 roku w polskiej ochronie zdrowia poprosiliśmy polityków, menedżerów, lekarzy. Zapytaliśmy naszych rozmówców co - ich zdaniem - w mijającym roku wydarzyło się w rodzimym lecznictwie pozytywnego oraz negatywnego oraz czego spodziewają się w roku 2014?

Rewolucja odłożona, czyli minął rok pełen zapowiedzi. Jaki będzie następny?

Przypomnijmy, że przełom lat 2012 i 2013 upłynął pod znakiem głoszenia przez decydentów istotnych zmian w organizacji systemu ochrony zdrowia. Politycy koalicji zapowiadali wówczas, iż w drugiej połowie 2013 r. poznamy projekt ustawy zmieniającej zasady funkcjonowania NFZ, w tym likwidację centrali Funduszu.

Oddziały narodowego płatnika miały zyskać znaczną samodzielność. Planowano utworzenie urzędu, który pełniłby trzy zasadnicze funkcje: nadzorczo-kontrolną, wyceniającą procedury medyczne oraz oceniającą jakość świadczeń. Projektu takich rozwiązań na razie nie poznaliśmy.

Najgłośniejsze odwołanie
Pozytywy w 2013 roku? Rozpoczęło się wdrażanie zmian w ustawie o refundacji leków (pilnie znowelizowano przepisy dotyczące przedłużania decyzji refundacyjnych). Wprowadzono też system elektronicznej weryfikacji uprawnień świadczeniobiorców (eWUŚ) oraz Zintegrowany Informator Pacjenta (ZIP).

Naszą sondę przeprowadzaliśmy jeszcze przed odwołaniem Agnieszki Pachciarz ze stanowiska prezes NFZ. To właśnie eWUŚ - a ściślej, jak powiedział minister zdrowia Bartosz Arłukowicz, "problemy jakie funkcjonowanie systemu eWUŚ stwarza pacjentom" - stały się oficjalnym powodem podjęcia przez szefa resortu decyzji o zdymisjonowaniu prezes Pachciarz.

Nie wnikając w istotę sporu pomiędzy resortem a płatnikiem (o sprawie pisaliśmy wielokrotnie), przyznać należy, że było to jedno z ważniejszych wydarzeń 2013 r., a w kategoriach personalnych - najważniejsze.


***

Bolesław Piecha, senator PiS, były wiceminister zdrowia:

Sukces ministra - uniknięcie dymisji

Znalezienie plusów polityki zdrowotnej w 2013 r. przychodzi mi z trudem, gdyż w tym czasie nie udało się wdrożyć żadnych istotnych zmian, które poprawiłyby funkcjonowanie systemu ochrony zdrowia w kraju. Moim zdaniem raczej możemy mówić o tym, że w systemie zdrowia doszło do dezintegracji .

Dostęp do świadczeń zdrowotnych zamiast się poprawić w ostatnim roku zdecydowanie się pogorszył. Rośnie zadłużenie szpitali, rosną kolejki do lekarzy. Zapowiedzi resortu zdrowia pozostają na razie na etapie pustych haseł. Wolałbym, żeby zamiast tego pojawiły się projekty konkretnych ustaw.To co się udało ministrowi zdrowia w 2013 r. to... uniknięcie dymisji.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum