Reuters: Niemcy wysłały do Chin pierwszą partię szczepionek przeciw Covid

Autor: • Źródło: PAP22 grudnia 2022 12:43

Rząd w Berlinie ogłosił, że Niemcy wysłały do Chin partię zachodnich szczepionek przeciw Covid-19. To pierwsze zagraniczne preparaty, które mogą być podawane w tym kraju, ale przynajmniej na razie będą dostępne tylko dla mieszkających tam Niemców – podała agencja Reutera.

Reuters: Niemcy wysłały do Chin pierwszą partię szczepionek przeciw Covid
Niemcy wysłały do Chin pierwszą partię szczepionek przeciw Covid, ale – tylko dla Niemców. Fot. Adobestock

Zgoda na podawanie zachodnich szczepionek obywatelom Niemiec w Chinach to wynik porozumienia ogłoszonego w listopadzie w czasie wizyty kanclerza Olafa Scholza w Pekinie.

Scholz oświadczył wówczas na konferencji prasowej, że szczepionki firmy BioNTech będą mogły być podawane "obcokrajowcom w Chinach", oraz że starał się przekonać chińskie władze, aby dopuściły je również do użytku dla obywateli Chin.

Rzecznik rządu Niemiec nie podał szczegółów w sprawie wielkości pierwszej partii preparatów wysłanej do Chin. Zaznaczył natomiast, że Berlin naciska na Pekin, aby pozwolił podawać je również innym obcokrajowcom, a nie tylko mieszkającym w ChRL Niemcom, których liczbę szacuje się na ok. 20 tys. - przekazał Reuters w środę.

W liście skierowanym do obywateli RFN w Chinach rząd w Berlinie oświadczył, że zaoferuje za darmo podstawowe szczepienie oraz dawki przypominające preparatów zatwierdzonych w UE wszystkim Niemcom powyżej 12. roku życia. Członkowie ich rodzin, którzy mają inne obywatelstwo, nie zostaną uwzględnieni.

Chińskie władze zniosły niedawno drakońskie restrykcje zapobiegania Covid-19, a wariant Omikron szerzy się na dużą skalę praktycznie bez żadnej kontroli. Analitycy oceniają, że w 2023 roku w zamieszkanym przez 1,4 mld ludzi kraju na Covid-19 może umrzeć nawet ponad milion osób.

"Pracujemy nad możliwością, by oprócz Niemców także inni obcokrajowcy mogli być szczepieni preparatem BioNTech" - twierdzi rzecznik rządu w Berlinie. Dodał, że w zamian Chińczycy w Europie mogą tam przyjmować szczepionki chińskiej firmy Sinovac.

Według źródła agencji Reutera zachodnie szczepionki zostaną dostarczone do niemieckich firm i ambasady w Chinach. Na podawanie ich obywatelom innych państw musiałyby zgodzić się chińskie władze - powiedziało źródło.

Wcześniej w grudniu Reuters informował, powołując się na tygodnik "Spiegel", że ministerstwo zdrowia RFN zezwoliło na import preparatów Sinovac do Niemiec i podawanie ich mieszkającym tam Chińczykom. Szczepionka chińskiej firmy nie została dopuszczona do użytku przez Europejską Agencję Leków (EMA), ale otrzymała zielone światło od Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum