Restauracja zastąpiła napoje słodzone wodą i przyznaje: to skutek opłaty cukrowej

Autor: warszawawpigulce.pl, PW/Rynek Zdrowia • • 24 stycznia 2021 19:52

McDonald’s usunął z zestawów okazYEAH! napoje słodzone i zastąpił je wodą. Restauracja otwarcie przyznaje, że to przez opłatę cukrową. Utrzymanie dotychczasowych cen, szczególnie w zestawach promocyjnych, oznaczałoby dla sieci straty.

Restauracja zastąpiła napoje słodzone wodą i przyznaje: to skutek opłaty cukrowej
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Jak dowiedziało się Radio ZET, McDonald’s pracuje nad rozwiązaniami, które pozwolą na zakup wybranego napoju w ramach promocji. Szczegóły mają pojawić się wkrótce - podaje serwis warszawawpigulce.pl.

- Od razu po wprowadzeniu „podatku” ceny słodkich napojów poszybowały w górę. W jednym z popularnych hipermarketów cena Pepsi wzrosła do 7,18 za 1,5l, a Coca-Coli aż 7,98 za 1,5 l. W innym sklepie należącym do właściciela dyskontów, cena wzrosła do 6,29 za 1,75l. W najtańszych sklepach można zauważyć wzrost cen o 2-3 zł. W innych nawet od 4-5 zł - informuje stołeczny portal.

Przypomnijmy, że od  1 stycznia 2021 roku w Polsce weszła w życie opłata cukrowa od napojów słodzonych, zwana też "podatkiem od cukru". Znaczna jej większość (96,5 proc.) rzeczywiście ma trafiać do Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ), a reszta (3,5 proc.) - do budżetu państwa.

Wyższe ceny mają skłonić Polaków do rzadszego sięgania po napoje słodzone i pomóc w leczeniu nadwagi, i otyłości, która jest jednym z najbardziej istotnych czynników ryzyka wystąpienia takich chorób jak cukrzyca czy choroby układu krążenia i ich dramatycznych powikłań.

Czytaj także: Opłata cukrowa, czyli po co nam te pieniądze i jak je najlepiej wydaćDowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum