Respiratory od handlarza bronią pod młotek. Na licytacji 418 urządzeń

Autor: oprac. JPP • Źródło: Rynek Zdrowia/Serwis Internetowy Krajowej Rady Komorniczej08 września 2021 06:00

Pod młotek pójdzie 418 urządzeń, które - jak ostrzega komornik - „zostały wyprodukowane do użytku poza obszarem Unii Europejskiej i nie posiadają gwarancji producenta”. Pierwsza licytacja respiratorów odbędzie się 21 września w Warszawie.

Respiratory od handlarza bronią pod młotek. Na licytacji 418 urządzeń
21 września w Warszawie odbędzie się licytacja 418 respiratorów. Zdjęcie ilustracyjne Fot. Shutterstock

21 września licytacja respiratorów

Pierwsza licytacja 418 respiratorów odbędzie się 21 września w Warszawie w Magazynie Czasowego Składowania. Pod młotek pójdą urządzenia Respirator Bellavista 1000 z akcesoriami.

Cenę wywoławczą za sztukę ustalono na 30 tys. zł – co stanowi 3/4 wartości szacunkowej.

Jak zastrzega w komunikacie opublikowanym w serwisie internetowym Krajowej Rady Komorniczej komornik sądowy Wojciech Chomicki „ruchomości zostały wyprodukowane do użytku poza obszarem Unii Europejskiej i nie posiadają gwarancji producenta”.

- Zgodnie z opinią biegłego ruchomości mogłyby być uznane za wyrób medyczny w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych, gdyż urządzenia te nie różnią się od wersji pracujących w Polsce, poza wprowadzonymi do licytowanego modelu ulepszeniami i zmianami – zawiadamia.

Nabywca zobowiązany do "uregulowania statusu celnego towaru”

Komornik informuje również, że „zgodnie ze stanowiskiem Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego, ewentualny nabywca w/w ruchomości będzie zobowiązany do uregulowania statusu celnego towaru”.

 - W przypadku objęcia procedurą celną dopuszczenia do obrotu warunkiem będzie spełnienie wymagań określonych w ustawie o wyrobach medycznych, w szczególności w zakresie wymaganych dokumentów (tj. m.in. certyfikatu producenta i deklaracji zgodności) oraz oznakowania towaru wraz ze złożeniem zgłoszenia celnego i uiszczeniem należności celnych  i podatkowych (wg. stawek cła i VAT dla kodu CN 90192000 00  Wspólnej Taryfy Celnej) – dodaje.

Ponadto „zgodnie ze stanowiskiem Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego nabywca będzie zobowiązany do uiszczenia długu celnego. Dla wskazanej pozycji towarowej stawka cła wynosi 0%, zaś stawka VAT 8% lub 23%, w zależności od spełnienia wymagań o wyrobach medycznych”.

Respiratory, które trafią na licytację można oglądać w dniu licytacji, to jest w dniu licytacji 21 września.

Jak wziąć udział w licytacji respiratorów?

Aby wziąć udział w przetargu na respiratory przystępujący obowiązany jest – jak wskazuje komornik sądowy - złożyć rękojmię w wysokości jednej dziesiątej części sumy oszacowania.

„Rękojmię złożoną przez licytanta, któremu udzielono przybicia, zatrzymuje się; pozostałym licytantom rękojmię zwraca się niezwłocznie. Jeżeli nabywca nie wykonał w terminie warunków licytacji co do zapłaty ceny, traci rękojmię, a skutki przybicia wygasają”.

Co istotne w przetargu nie mogą uczestniczyć:

 • dłużnik,
 • komornik, ich małżonkowie, dzieci, rodzice i rodzeństwo,
 • osoby obecne na licytacji w charakterze urzędowym
 • licytant, który nie wykonał warunków poprzedniej licytacji

Przystępujący do przetargu jest obowiązany złożyć rękojmię w wysokości jednej dziesiątej sumy oszacowania, najpóźniej w dniu poprzedzającym przetarg. Rękojmi nie składa się, jeżeli suma oszacowania jest niższa niż pięć tysięcy złotych. Rękojmię można wpłacić na rachunek bankowy komornika.

Licytacja komornicza respiratorów odbędzie się – jak informuje komornik - w dniu 21-09-2021 o godz. 10:00 pod adresem: Magazyn Czasowego Składowania w Warszawie, Wirażowa 35, 02-158 Warszawa.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze