Respiratory od handlarza bronią pod młotek. Na licytacji 418 urządzeń
Pod młotek pójdzie 418 urządzeń, które - jak ostrzega komornik - „zostały wyprodukowane do użytku poza obszarem Unii Europejskiej i nie posiadają gwarancji producenta”. Pierwsza licytacja respiratorów odbędzie się 21 września w Warszawie.

21 września licytacja respiratorów
Pierwsza licytacja 418 respiratorów odbędzie się 21 września w Warszawie w Magazynie Czasowego Składowania. Pod młotek pójdą urządzenia Respirator Bellavista 1000 z akcesoriami.
Cenę wywoławczą za sztukę ustalono na 30 tys. zł – co stanowi 3/4 wartości szacunkowej.
Jak zastrzega w komunikacie opublikowanym w serwisie internetowym Krajowej Rady Komorniczej komornik sądowy Wojciech Chomicki „ruchomości zostały wyprodukowane do użytku poza obszarem Unii Europejskiej i nie posiadają gwarancji producenta”.
- Zgodnie z opinią biegłego ruchomości mogłyby być uznane za wyrób medyczny w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych, gdyż urządzenia te nie różnią się od wersji pracujących w Polsce, poza wprowadzonymi do licytowanego modelu ulepszeniami i zmianami – zawiadamia.
Nabywca zobowiązany do "uregulowania statusu celnego towaru”
Komornik informuje również, że „zgodnie ze stanowiskiem Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego, ewentualny nabywca w/w ruchomości będzie zobowiązany do uregulowania statusu celnego towaru”.
- W przypadku objęcia procedurą celną dopuszczenia do obrotu warunkiem będzie spełnienie wymagań określonych w ustawie o wyrobach medycznych, w szczególności w zakresie wymaganych dokumentów (tj. m.in. certyfikatu producenta i deklaracji zgodności) oraz oznakowania towaru wraz ze złożeniem zgłoszenia celnego i uiszczeniem należności celnych i podatkowych (wg. stawek cła i VAT dla kodu CN 90192000 00 Wspólnej Taryfy Celnej) – dodaje.
Ponadto „zgodnie ze stanowiskiem Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego nabywca będzie zobowiązany do uiszczenia długu celnego. Dla wskazanej pozycji towarowej stawka cła wynosi 0%, zaś stawka VAT 8% lub 23%, w zależności od spełnienia wymagań o wyrobach medycznych”.
Respiratory, które trafią na licytację można oglądać w dniu licytacji, to jest w dniu licytacji 21 września.
Jak wziąć udział w licytacji respiratorów?
Aby wziąć udział w przetargu na respiratory przystępujący obowiązany jest – jak wskazuje komornik sądowy - złożyć rękojmię w wysokości jednej dziesiątej części sumy oszacowania.
„Rękojmię złożoną przez licytanta, któremu udzielono przybicia, zatrzymuje się; pozostałym licytantom rękojmię zwraca się niezwłocznie. Jeżeli nabywca nie wykonał w terminie warunków licytacji co do zapłaty ceny, traci rękojmię, a skutki przybicia wygasają”.
Co istotne w przetargu nie mogą uczestniczyć:
- dłużnik,
- komornik, ich małżonkowie, dzieci, rodzice i rodzeństwo,
- osoby obecne na licytacji w charakterze urzędowym
- licytant, który nie wykonał warunków poprzedniej licytacji
Przystępujący do przetargu jest obowiązany złożyć rękojmię w wysokości jednej dziesiątej sumy oszacowania, najpóźniej w dniu poprzedzającym przetarg. Rękojmi nie składa się, jeżeli suma oszacowania jest niższa niż pięć tysięcy złotych. Rękojmię można wpłacić na rachunek bankowy komornika.
Licytacja komornicza respiratorów odbędzie się – jak informuje komornik - w dniu 21-09-2021 o godz. 10:00 pod adresem: Magazyn Czasowego Składowania w Warszawie, Wirażowa 35, 02-158 Warszawa.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (2)