Resort zdrowia zapytał o powoływanie się na klauzulę sumienia

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 09 czerwca 2014 11:27

Na pytania MZ o powoływanie się na oddziałach ginekologicznych na klauzulę sumienia odpowiedziało 70 proc. szpitali. Tylko dwa poinformowały, że lekarze z niej skorzystali.

Jak podaje Gazeta Wyborcza, Ministerstwo Zdrowia zwróciło się do 406 szpitali z pytaniem, czy w 2013 r. zatrudnieni tam lekarze powoływali się na klauzulę sumienia, odmawiając zgodnej z prawem aborcji lub skierowania na badania prenatalne.

Ministerstwo pytało też, czy - jeśli taki przypadek się zdarzył - świadczenie wykonał inny lekarz lub pacjentkę skierowano do innej placówki (taki obowiązek wynika z ustawy o zawodzie lekarza i ustawy antyaborcyjnej). Szpitale miały odpowiedzieć do 30 kwietnia.

Instytut Ordo Iuris nie zgadza się z resortem i sporządził opinię prawną, w której dowodził, że resort zdrowia nie ma podstawy prawnej, by zadawać takie pytania i łamie nimi konstytucyjne prawo lekarza do milczenia w sprawach sumienia i wyznania.

MZ odpowiedziało, że nie pyta o dane osobowe lekarzy, a informacji potrzebuje do dorocznego sprawozdania o wykonywaniu ustawy antyaborcyjnej.

Odpowiedzi przysłało 286 szpitali. Tylko dwa przyznały, że w 2013 r. lekarz powołał się w nich na tzw. klauzulę sumienia (w każdym był jeden przypadek).

Więcej: www.gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum