Resort zdrowia ws. dodatkowej opieki pielęgniarskiej w DPS-ach: w razie potrzeby wskażemy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 kwietnia 2020 12:54

Ministerstwo Zdrowia analizuje sytuację w domach opieki społecznej i wszędzie tam, gdzie będzie taka potrzeba, będzie wskazywać dodatkową opiekę pielęgniarską - zapewnił we wtorek rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz.

MZ analizuje sytuację w domach opieki społecznej - zapewnia rzecznik Fot. Archiwum

Od kilkunastu dni, ze względu na liczne przypadki zakażenia koronawirusem, wyjątkowo trudna sytuacja jest w domach pomocy społecznej m.in. przy ul. Bobrowieckiej w Warszawie, w Drzewicy (łódzkie), Psarach (Wielkopolskie) i w Jakubowicach (opolskie). W niektórych placówkach brakuje personelu. Mazowiecki Urząd Wojewódzki skierował kilka dni temu do pracy w stołecznym DPS-ie dwie pielęgniarki i jednego lekarza. Jedna z pielęgniarek odmówiła stawienia się, zasłaniając się zwolnieniem lekarskim, druga - sama opiekuje się kilkudziesięcioma podopiecznymi DPS-u.

Rzecznik resortu zdrowia, pytany o sytuację o DPS-ach wskazał, że decyzja o ewentualnym kierowaniu personelu do tych placówek należy do wojewodów. Według niego w DPS-ach potrzebny jest przede wszystkim dodatkowy personel opiekuńczy. - Mniejszym problemem jest tam pielęgniarka czy lekarz, a większym - personel, który zajmuje się na bieżąco pacjentami - ocenił rzecznik MZ.

Zapewnił jednocześnie, że ministerstwo analizuje sytuację w domach opieki społecznej i wszędzie tam, gdzie to będzie konieczne, wskaże dodatkową opiekę pielęgniarską. - Pamiętajmy, że opieka pielęgniarska tak naprawdę jest przypisana do każdego domu opieki społecznej i na przykład w zakresie koordynacji wydawania leków czy też robienia zastrzyków  jest wskazywana - mówił Andrusiewicz.

Marta Rawicz - PAP

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum