Resort zdrowia: uruchamiamy 16 szpitali koordynacyjnych, oto ich lista

Autor: MAK, PAP/Rynek Zdrowia • • 08 października 2020 15:48

Podczas czwartkowej (8 października) konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski potwierdził uruchomienie w każdym województwie po jednym tzw. szpitali koordynacyjnych.

Resort zdrowia: uruchamiamy 16 szpitali koordynacyjnych, oto ich lista
FOT. Shutterstock; zdjęcie ilustracyjne

Przypomnijmy, że szpitale te mają brać na siebie ciężar koordynacji ruchu pacjentów w regionie. Przy każdym z nich mają się znajdować call center dla medyków, którzy otrzymają informacje, gdzie pacjent powinien być kierowany.

Szef resortu zdrowia wskazał, że dzięki temu rozwiązaniu - przypominającemu sieć szpitali jednoimiennych - w systemie przybędzie ok. 13,5 tys. łóżek dla pacjentów covidowych.

Poniżej lista 16 szpitali koordynujących.

16 szpitali koordynujących
16 szpitali koordynujących

Podczas konferencji prasowej Niedzielski mówił, że zamiast dotychczasowych dziewięciu szpitali wysokospecjalistycznych, w których byli leczeni pacjenci z zaawansowanymi chorobami zakażeni koronawirusem, będzie 16 szpitali koordynacyjnych, po jednym w każdym województwie.

- One w całości będą zajmowały się leczeniem COVID-19. Ta konstrukcja nieco przypomina szpitale jednoimienne. Jest też novum, które dotyczy funkcji koordynującej w tych szpitalach - podkreślił.

Poinformował też, że zadania wojewódzkich zespołów zarządzania kryzysowego zostaną rozszerzone, a składy tych zespołów - wzmocnione. Dołączą do nich przedstawiciele NFZ, by udrożnić przepływ informacji i lekarze reprezentujący szpitale koordynujące.

Dyrektorzy szpitali koordynacyjnych zostaną włączeni w skład wojewódzkich zespołów zarządzania kryzysowego, który będzie koordynować: przepływ pacjentów pomiędzy szpitalami w uzgodnieniu z lekarzami innych szpitali, lekarzami podstawowej opieki zdrowotnej i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, ruch karetek „wymazowych” i transportowych, przekazywanie pacjentów do izolatoriów.

- Zwróciliśmy się także z takim zaleceniem, żeby zespoły zarządzania kryzysowego poprosiły o współpracę okręgowe izby lekarskie czy pielęgniarek po to, by ta współpraca i koordynacja miała naprawdę charakter kompleksowy i uwzględniała punkt widzenia nie tylko administracyjny, ale medyczny i płatnika, czyli NFZ - mówił Niedzielski.

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum