PAP/Rynek Zdrowia | 07-12-2020 13:13

Resort zdrowia: projekt dotyczący honorowego dawstwa osocza niebawem trafi do Sejmu

W Ministerstwie Zdrowia kończą się prace nad projektem ustawy dotyczącej honorowego dawstwa osocza; projekt niedługo trafi do Sejmu - zapowiedział w poniedziałek (7 grudnia) rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Sejm RP; FOT. PTWP

25 listopada premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że osoby oddające osocze będą mogły skorzystać z ulg w podatku PIT, tzw. ulgi z tytułu darowizny. Osobom tym będą też przysługiwały dwa dni wolne od pracy, ulgi na przejazd koleją i transportem miejskim oraz pakiet konsultacji medycznych.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia był pytany w poniedziałek, kiedy osoby oddające osocze będą mogły skorzystać z tych przywilejów.

- W tej chwili kończymy prace nad z rozwiązaniami ustawowymi - bo to są rozwiązania ustawowe; podobnie jak dawstwo krwi jest uregulowane w ustawie, tak i tutaj honorowe oddawanie osocza będzie uregulowane w ustawie. W Ministerstwie Zdrowia kończą się prace; niedługo projekt będzie skierowany do Sejmu - powiedział. Pytany o szczegóły zawartych w projekcie rozwiązań odparł, że będą to rozwiązania "mniej więcej takie, jak zapowiadał premier".

Marzena Kozłowska (PAP)