Resort zdrowia i NFZ zapewniają: są pieniądze na leczenie pedofilów

Autor: DK, Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 08 czerwca 2010 13:40

Pedofile oraz sprawcy gwałtów na członku swojej rodziny mają być poddawani leczeniu ambulatoryjnemu, podczas którego zostanie przeprowadzona terapia farmakologiczna obniżająca popęd seksualny.

O leczeniu ma decydować sąd na sześć miesięcy przed warunkowym zwolnieniem lub końcem kary. W przypadku gwałtu na osobie poniżej 15. roku życia lub osobie najbliższej, umieszczenie w zakładzie zamkniętym lub skierowanie na leczenie ambulatoryjne ma być obligatoryjne.

Zgodnie z informacjami z Ministerstwa Zdrowia leczenie szpitalne i ambulatoryjną terapię dla pedofilów ma realizować kilkanaście jednostek w całym kraju.

– Nie trzeba dodatkowych funduszy. Będzie to finansowane ze środków NFZ na opiekę psychiatryczną zakontraktowanych przez te placówki na 2010 rok – mówi nam Piotr Olechno, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

– Będziemy finansować to, co mamy zaplanowane. W ramach opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień, ogółem w 2010 roku NFZ zakontraktował świadczenia opieki zdrowotnej, w tym dla osób z zaburzeniami preferencji seksualnych, o wartości prawie 264 mln zł – dodaje Andrzej Troszyński, rzecznik NFZ.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum