Resort sportu: polskie dzieci tyją najszybciej w Europie, coś z tym zróbmy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 września 2013 17:03

Ruch to prawo naszych dzieci, a naszym obowiązkiem jest stworzyć im takie warunki, by mogły z tego prawa korzystać - powiedziała minister sportu Joanna Mucha, przedstawiając trzy programy, który jej resort przygotował, by zachęcić dzieci do uprawiania sportu.

Resort sportu: polskie dzieci tyją najszybciej w Europie, coś z tym zróbmy
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Polskie dzieci tyją najszybciej w Europie, są mniej aktywne niż dzieci z innych europejskich krajów, zbyt często mają wady postawy, ich sprawność fizyczna w ciągu ostatnich trzydziestu lat dramatycznie się pogorszyła, dzieci zbyt dużo czasu spędzają przed telewizorem i komputerem, a im są starsze, tym mniej mają ruchu.

Według Światowej Organizacji Zdrowia obecne pokolenie dzieci może być pierwszym od długiego czasu, w przypadku którego przeciętna długość życia będzie krótsza niż ich rodziców. Musimy pilnie coś z tym zrobić.

Mały Mistrz, Multisport, Umiem Pływać - to programy przeznaczone dla uczniów szkół podstawowych, które mają odwrócić te niekorzystne trendy. Będą one realizowane wspólnie z samorządami. Mają nie tylko zachęcić uczniów do aktywności fizycznej, ale również wesprzeć nauczycieli prowadzących zajęcia wychowania fizycznego i poprawić jakość infrastruktury sportowej.

Jak poinformowała Mucha, program Mały Mistrz skierowany jest do uczniów klas 1-3, Multisport - dla uczniów klas 4-6, a Umiem Pływać - do trzecioklasistów.

Program będzie realizowany w szkołach. Ma pomóc również nauczycielom, którzy obecnie często nie czują się kompetentni do prowadzenia zajęć (27 proc. nauczycieli nauczania zintegrowanego określiło swoje przygotowanie do prowadzenia zajęć ruchowych jako nieodpowiednie). Chętni nauczyciele zostaną przeszkoleni, każdy z nich otrzyma podręcznik prowadzenia zajęć (pierwsze szkolenie w październiku 2013r., pierwsze zajęcia 1 września 2014 r.).

Z kolei program Multisport skierowany jest do klubów sportowych i organizacji pozarządowych, a przeznaczony jest dla uczniów klas 4-6. Przewiduje bezpłatne zajęcia pozalekcyjne, organizowane w trzech blokach po 90 minut w tygodniu.

Od września tego roku odbywa się program pilotażowy, a w styczniu 2014 r. program wystartować ma w całej Polsce.

Oprócz programów skierowanych do uczniów, resort sportu chce także inwestować w infrastrukturę sportową, zarówno jeśli chodzi o obiekty przy szkołach, jak i lokalne hale sportowe, boiska czy pływalnie.

Gminy mogą liczyć na dofinansowanie do 70 proc. inwestycji w obiekty przy szkołach; chodzi m.in. o budowa pełnowymiarowych sal gimnastycznych (obecnie brakuje ich w 166 gminach), przyszkolnych hal sportowych, boisk, kortów tenisowych, tzw. terenowych urządzeń sportowych (np. boisk do siatkówki plażowej, badmintona, skateparków, siłowni plenerowych).

Na ten cel przewidziano 20 mln zł, wpłynęło już prawie 170. Z kolei na wsparcie finansowe przebudowy istniejącej infrastruktury sportowej przewidziano 18 mln zł, dzięki czemu zrealizowanych zostanie 91 inwestycji, takich jak remonty hal sportowych, boisk, basenów i lodowisk.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze