Rektor GUMed: szpitale posiadają niewykorzystany potencjał

Autor: Radio Gdańsk/Rynek Zdrowia • • 21 czerwca 2017 20:56

Prof. Marcin Gruchała, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego podkreśla, że wiele szpitali publicznych posiada potencjał, który nie jest w pełni wykorzystany. W ten sposób komentuje zablokowanie przez premier próby wprowadzenia komercyjnych opłat w szpitalach publicznych.

Rektor GUMed: szpitale posiadają niewykorzystany potencjał
Prof. Marcin Gruchała, rektor GUMed. Fot. GUMed

Rektor wyjaśnia, że szpitale publiczne posiadają sprzęt i kadrę, która po wyczerpaniu środków z Narodowego Funduszu Zdrowia mogłaby wykonać więcej świadczeń zdrowotnych. Dlatego też, warto się zastanowić, jak ten potencjał wykorzystać.

Zdaniem prof. Gruchały politycy powinni przeanalizować, jak zorganizować świadczenia by były bardziej dostępne. Trzeba bowiem pamiętać, że nie wszystkich stać na komercyjny dostęp. Osoby, których świadczenia są opłacane z NFZ, nie mogą stracić na pojawieniu się pacjentów komercyjnych.

Profesor zaznaczył też, że dziś pacjenci komercyjnie trafiają do ośrodków niepublicznych, które często także otrzymują środki z NFZ, co zdaniem profesora doprowadza do nierówności podmiotów świadczących usługi medyczne.

Więcej: radiogdansk.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum