Kontrowersje wokół rejestru ciąż. Niedzielski: Pomysł został w przedziwny sposób zinterpretowany

Autor: MP • Źródło: Rynek Zdrowia24 listopada 2021 18:00

- Kto zainicjował tę zmianę? Jaki jest jej faktyczny cel? Czy oni poszaleli? - politycy komentowali projekt Ministerstwa Zdrowia o wprowadzenia rejestru ciąż. Szef resortu Adam Niedzielski wyjaśnia zmiany w SIM.

Ministerstwo Zdrowia wprowadzi rejestr ciąż. Projekt wywołał sporo kontrowersji. Fot. Shutterstock
  • Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt rozporządzenia ws. szczegółowego zakresu danych przekazywanych do Systemu Informacji Medycznej
  • W projekcie zakładane jest wprowadzenie rejestru ciąż, co wzbudziło wiele kontrowersji
  • Szef resortu zdrowia Adam Niedzielski wyjaśnił o co chodzi z rejestrem ciąż i zmianą w SIM

Kontrowersje wokół rejestru ciąż proponowanego przez Ministerstwo Zdrowia

- Kto zainicjował tę zmianę? Jaki jest jej faktyczny cel? - pytał w mediach społecznościowych senator Krzysztof Brejza.

- Czy oni poszaleli? Ministerstwo Zdrowia wprowadza rejestr ciąż? Czy tylko dla mnie brzmi to jak pomysł wzięty żywcem z "Opowieści Podręcznej" - komentował na Twitterze Krzysztof Strzałkowski, przewodniczący Klubu Radnych KO i Komisji Zdrowia w Sejmiku Mazowsza. 

- Nie rozumiem, nie potrafię pojąć, dlaczego obecna władza tak nienawidzi kobiet, aby zamieniać je w maszyny do reprodukcji. Nie wiem, czy ma się zgadzać liczba ciąż z liczbą porodów, żeby wykrywać aborcje czy poronienia, nie wiem w czyich chorych umysłach legną się takie idiotyczne pomysły - komentował w PAP marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

Czytaj więcej: Grodzki komentuje rejestr ciąż. "Obecna władza nienawidzi kobiet"

MZ chce wprowadzić rejestr ciąż. "Pomysł wzięty żywcem z Opowieści Podręcznej"

Minister zdrowia Adam Niedzielski wyjaśnia sprawę rejestru ciąż

- Pomysł ten został w przedziwny sposób zinterpretowany, bo standardem prowadzenia informacji o pacjencie jest zapisywanie informacji dotyczących stanu jego zdrowia - mówił na środowej konferencji Adam Niedzielski

- W tej chwili przechodzimy z informacji, która była zapisywana na papierze, na tej tradycyjnej karcie pacjenta, do rozwiązań informatycznych, cyfrowych, które po prostu zapisują dokładnie te same informacje tylko w wersji elektronicznej - tłumaczył minister zdrowia.

- Więc pod tym względem, to rozporządzenie, które poszerza zakres stosowania dokumentacji elektronicznej, mówi po prostu o tym, że jednym z rekordów medycznych - jak to się nazywa - jest kwestia tego czy kobieta jest w ciąży. I to jest oczywiste, że w każdej karcie pacjenta, jak przychodzi kobieta do lekarza, jest to zapisywane - dodawał.

Czytaj: Szef OZZL: Jeżeli pan minister nie przyjedzie do Krakowa do 5 grudnia, to niech nie przyjeżdża wcale

Medycy z Białego Miasteczka poinformowali, co dalej z protestem

Rejestr ciąż. Informacje o ciąży mają trafić do Systemu Informacji Medycznej 

 

- To jest bardzo ważna informacja chociażby odnosząca się do leków, które będą stosowane, bo wiadomo, że kobiety w ciąży nie mogą stosować wszystkich leków, więc to jest kluczowa informacja w procesie terapeutycznym - argumentował minister.

- Dlatego ja z ogromnym zdziwieniem przyjąłem swego rodzaju nagonkę na ten temat, bo o ile rozumiem nieznajomość tematu ze strony senatora Brejzy, to jestem bardzo zaskoczony, że marszałek Grodzki, który przecież jest lekarzem o bardzo długim doświadczeniu, nie dostrzega, że jest to po prostu proces przejścia z zapisu papierowego na zapis elektroniczny - dziwił się Niedzielski.

Czytaj: Niedzielski o 4. fali koronawirusa: sytuacja jest niebezpieczna. Od grudnia nowe obostrzenia?

Lekarze masowo składają wypowiedzenia. Już setka chce odejść ze szpitala w Krakowie

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum