Rehabilitacja po COVID-19. MZ przedłuża okres kwalifikowania pacjentów z 6 do 12 miesięcy

Autor: WOK • Źródło: Rynek Zdrowia13 września 2021 18:58

Rehabilitacja po COVID-19. Z sześciu miesięcy do 1 roku Ministerstwo Zdrowia przedłuża czas, w jakim pacjentów po leczeniu COVID-19 można kwalifikować do rehabilitacji finansowanej przez NFZ - podał na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski.

Rehabilitacja po COVID-19 FOT. Shutterstock
  • Z sześciu do 12 miesięcy resort zdrowia postanowił przedłużyć okres kwalifikowania na rehabilitację po leczeniu COVID-19
  • Informację tę przekazał w poniedziałek, 13 września na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski
  • Widzimy bardzo dobre efekty rehabilitacji po COVID-19. Przedłużenie okresu kwalifikacji to bardzo dobra decyzja - komentują lekarze

Rehabilitacja po COVID-19. Tak proponowali lekarze

„Mam coraz więcej Pacjentów, którzy ponad 6 miesięcy temu zakończyli leczenie fazy ostrej COVID-19, ale utrzymują się u nich powikłania/przewlekłe problemy zdrowotne. Czy takie osoby kwalifikują się do rehabilitacji? Bardzo zależałoby mi na jednoznacznej odpowiedzi ‪@NFZ_GOV_PL - napisał w poniedziałek, 13 września na Twitterze Dominik Lewandowski z Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce. Specjalista medycyny rodzinnej oraz geriatrii.

„To bardzo ważny głos - i pytanie / prośba do P. Ministra ‪@a_niedzielski i ‪@NFZ_GOV_PL - czy można wydłużyć okres kwalifikacji (na rehabilitację po przebytym COVID-19 - red.) z 6 do 12 miesięcy. Widzę bardzo dobre efekty rehabilitacji po COVID-19. Mogłoby skorzystać o wiele więcej pacjentów. Szkoda zostawiać tych pts bez rehabilitacji - napisał nawiązaniu do pytania doktora Lewandowskiego dr Michał Chudzik, internista i kardiolog z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, koordynator programu STOP-Covid.

Jest decyzja Ministerstwa Zdrowia

„Dziś na posiedzeniu kierownictwa ‪@MZ_GOV_PL podjęliśmy razem z ‪@NFZ_GOV_PL decyzje o wydłużeniu okresu kwalifikacji do 12 miesięcy - odpowiedział na Twitterze obu lekarzom minister zdrowia Adam Niedzielski.

Przypomnijmy, że w maju NFZ przygotował kompleksowy program rehabilitacji po chorobie COVID-19, realizowany w trybie stacjonarnym i w leczeniu uzdrowiskowym.

Świadczenia rehabilitacji COVID-19 są realizowane na podstawie skierowania

- Dzięki rehabilitacji pacjenci, którzy chorowali na COVID-19 i utrzymują się u nich m.in. duszność czy osłabienie, szybciej powrócą do pełnej sprawności. Poprawią swoją sprawność oddechową oraz zwiększą wydolność wysiłkową. Rehabilitacja ma pozytywny wpływ również na ich kondycję psychiczną - informował NFZ.

Świadczenia rehabilitacji COVID-19 są realizowane na podstawie skierowania. Skierowanie wystawia pacjentowi lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, po zakończeniu leczenia związanego z chorobą COVID-19.

Każdy z realizatorów programu musi posiadać odpowiednią kadrę i wyposażenie, zgodne z rozporządzeniem Ministra Zdrowia oraz opisem programu rehabilitacji, aby zapewnić pacjentom najlepszą opiekę podczas leczenia.

Program gwarantuje od 2 do 6 tygodni kompleksowej rehabilitacji po chorobie COVID-19.

Czytaj też: Jakie zabiegi rehabilitacyjne po COVID-19. LISTA OŚRODKÓW

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum