Refundowane recepty i dostęp do specjalistów. Prezes NRL: pilnie wprowadzić procedury leczenia Ukraińców

Autor: oprac. MP • Źródło: PAP07 marca 2022 07:40

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej apeluje o pilne wprowadzenie procedur leczenia osób z Ukrainy. - Począwszy od realizacji leków refundowanych, poprzez umożliwienie leczenia w polskich szpitalach - mówi prof. Andrzej Matyja, który zauważa, że nie wszyscy przybywający ze wschodu mają status uchodźców, co uniemożliwia refundację leków.

Refundowane recepty i dostęp do specjalistów. Prezes NRL: pilnie wprowadzić procedury leczenia Ukraińców
Uchodźcy na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Zosinie Fot. PAP/Wojtek Jargiło
  • Prezes NRL zauważa, że nie wszystkie osoby uciekające do Polski mają status uchodźcy, przez co niemożliwa jest refundacja leków
  • Szef samorządu lekarskiego oczekuje więc pilnego wprowadzenia procedur w ochronie zdrowia dotyczących udzielanej pomocy dla Ukraińców
  • - Nie chodzi tylko o te placówki, które mają ratować i zaopatrywać rannych pacjentów przewiezionych na teren Polski, ale również te, gdzie pacjenci wymagający specjalistycznego leczenia - podkreśla prof. Andrzej Matyja

W jaki sposób udzielać pomocy osobom z Ukrainy? Prezes NRL apeluje o procedury

- Oczekujemy na decyzję - dla mnie to jedna z najpilniejszych decyzji - która usankcjonowałaby prawnie wszystkie możliwości leczenia chorych z Ukrainy. Począwszy od realizacji leków refundowanych, poprzez umożliwienie leczenia w polskich szpitalach - mówił prezes Naczelnej Rady Lekarskiej prof. Andrzej Matyja.

- Nie chodzi tylko o te placówki, które mają ratować i zaopatrywać poszkodowanych, rannych pacjentów przewiezionych na teren Polski z Ukrainy, ale również te, gdzie pacjenci wymagający specjalistycznego leczenia np. onkologicznego, kardiologicznego będą mogli je kontynuować - dodał.

Zwrócił uwagę na to, że w tej chwili obywatele Ukrainy mają możliwość realizacji polskiej recepty, ale tylko w pełnej odpłatności.

- Należy pamiętać, że nie wszystkie osoby uciekające do naszego kraju mają status uchodźcy, który umożliwia refundację leków. Dlatego tak bardzo potrzebny jest odpowiedni akt prawny - podkreślił prezes NRL.

Oczekiwane pilne procedury w ochronie zdrowia dotyczące pomocy dla Ukraińców

- Jako środowisko medyczne oczekujemy wprowadzenia w trybie pilnym uwarunkowań prawnych dotyczących funkcjonowania ochrony zdrowia dla ukraińskich obywateli, którzy uciekli przed wojną do Polski. Mamy zapewnienie prezesa NFZ, że procedury obecnie wykonywane przez szpitale, poradnie będą refundowane wstecz - zaapelował.

- Część osób przyjechała do Polski ze swoimi receptami i tutaj też napotykamy trudności w ich realizacji - dodał prof. Matyja.

Równocześnie zaznaczył, że w nagłych przypadkach obywatele Ukrainy powinni zgłaszać się do najbliższych szpitalnych oddziałów ratunkowych, gdzie udzielona będzie im pomoc.

Zasady udzielania świadczeń medycznych dla obywateli Ukrainy

Narodowy Fundusz Zdrowia poinformował w sobotę 26 lutego, że zasady udzielania świadczeń medycznych dla obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z agresją militarną Rosji oraz ich rozliczenie będą identyczne, jak w przypadku polskich pacjentów. Za świadczenia zapłaci NFZ.

Wyjaśniono, że dotyczy to osób, które posiadają zaświadczenie wystawione przez straż graniczną lub odcisk stempla straży granicznej w dokumencie podróży, potwierdzające jej legalny pobyt w Polsce, po przekroczeniu granicy od 24 lutego 2022 r. w związku z konfliktem zbrojnym w Ukrainie.

Fundusz dodał, że rząd przygotowuje specjalne rozwiązania prawne w tej sprawie. W sobotę rzecznik rządu Piotr Müller zapowiedział, że projekt ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy powinien być w poniedziałek przyjęty przez rząd, później niezwłocznie zostanie przekierowany do Sejmu.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum