Refundacja amantadyny i szczepień na grypę. Dziś posiedzenie Rady Przejrzystości AOTMiT

Autor: JPP • Źródło: Rynek Zdrowia/AOTMiT19 lipca 2021 07:41

W poniedziałek, 19 lipca, odbędzie się posiedzenie Rady Przejrzystości AOTMiT. W porządku obrad jest między innymi ocena refundacji szczepień na grypę i amantadyny

Refundacja amantadyny i szczepień na grypę. Dziś posiedzenie Rady Przejrzystości AOTMiT
W poniedziałek, 19 lipca, odbędzie się posiedzenie Rady Przejrzystości AOTMiT. Zdj. ilustracyjne /Fot. AdobeStock

Dziś posiedzenie Rady Przejrzystości AOTMiT

Posiedzenie Rady Przejrzystości Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji odbędzie się w poniedziałek, 19 lipca. W porządku obrad jest kilka ważnych kwestii, w tym ocena w sprawie decyzji o objęciu refundacją amantadyny oraz szczepień na grypę.

Ponadto w planie jest również przygotowanie opinii w sprawie proponowanego modelu prewencji oraz wczesnego wykrywania wybranych nowotworów w rodzinach wysokiego, dziedzicznie uwarunkowanego ryzyka zachorowania na nowotwory złośliwe (rak piersi, rak jajnika, rak jelita grubego, rak błony śluzowej trzonu macicy, siatkówczak, choroba von Hippel-Lindau).

Rada Przejrzystości AOTMiT. Porządek obrad posiedzenia w dniu 19 lipca:

Przygotowanie stanowiska w sprawie zasadności wydawania zgody na refundację produktów leczniczych:

  • VaxigripTetra, czterowalentnej szczepionka przeciw grypie (rozszczepiony wirion) we wskazaniu: czynne uodpornienie dzieci od ukończenia 6 miesiąca życia do ukończenia 24 miesiąca życia oraz od ukończenia 60 miesiąca życia do 18 roku życia w zapobieganiu grypie wywołanej przez dwa podtypy wirusa grypy A oraz dwa typy wirusa grypy B, które są zawarte w szczepionce,
  • Fluenz Tetra, szczepionka przeciw grypie (żywa atenuowana, do nosa) we wskazaniu:  zapobieganie grypie u dzieci i młodzieży w wieku od ukończonego 60 miesiąca życia do ukończonego 18 roku życia.

Przygotowanie stanowiska w sprawie zasadności wydawania zgody na refundację produktów leczniczych:

  • Calcort (deflazakort) we wskazaniu: dystrofia mięśniowa typu Duchenne’a,
  • Raxone (idebenon) we wskazaniu: dziedziczna neuropatia nerwów wzrokowych Lebera.

Przygotowanie opinii w sprawie proponowanego modelu prewencji oraz wczesnego wykrywania wybranych nowotworów w rodzinach wysokiego, dziedzicznie uwarunkowanego ryzyka zachorowania na nowotwory złośliwe (rak piersi, rak jajnika, rak jelita grubego, rak błony śluzowej trzonu macicy, siatkówczak, choroba von Hippel-Lindau).

Przygotowanie opinii w  sprawie  objęcia  refundacją  leków  zawierających substancje czynne:

  • prednisonum we wskazaniu: eozynofilowe zapalenie jelit u dzieci do 18 r.ż.,
  • salbutamolum we wskazaniu: bradykardia u dzieci do 18 r.ż.,
  • amantadyna we wskazaniu: dyskineza późna u osób dorosłych – leczenie.

Przypomnijmy, że amantadyna, która do 2009 roku była używana w profilaktyce i leczeniu wirusowej grypy typu A, a obecnie jest stosowana jako lek podawany pacjentom z chorobą Parkinsona, stwardnieniem rozsianym i innymi schorzeniami. Poza tym stała się również popularnym wśród polskich pacjentów lekiem na COVID-19. Rozpropagował ją przemyski pulmonolog i pediatra, dr Włodzimierz Bondar.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum