Reforma systemu opieki zdrowotnej. Bożena Janicka: pożarów nie da się gasić rękami POZ

Autor: oprac. SzB • Źródło: PPOZ, Rynek Zdrowia10 czerwca 2022 13:30

Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia już od lat apeluje o stworzenie całościowej i długofalowej strategii w związku z reformą systemu opieki zdrowotnej.

Reforma systemu opieki zdrowotnej. Bożena Janicka: pożarów nie da się gasić rękami POZ
Reforma systemu opieki zdrowotnej. PPOZ apeluje o długotrwałą strategię. Fot. PAP/ Andrzej Grygiel (ag/awol)
  • Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia od lat apeluje o stworzenie całościowej i długofalowej strategii, która będzie miała za zadanie rozwiązać problemy, z którym mierzy się polski system ochrony zdrowia
  • - Naprawy wymaga cały obszar opieki zdrowotnej i to przy współudziale pacjentów jako racjonalnego i odpowiedzialnego uczestnika - podkreśla Bożena Janicka, prezes PPOZ
  • Zadeklarowała ona także chęć udziału w pracach nad reformą uzdrawiającą system opieki zdrowotnej w naszym kraju

Reforma systemu opieki zdrowotnej. PPOZ apeluje o długofalową strategię

Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia już od lat apeluje o stworzenie całościowej i długofalowej strategii, która będzie miała za zadanie rozwiązać problemy paraliżujące polski system ochrony zdrowia.

- Pożarów nie da się ugasić rękami Podstawowej Opieki Zdrowotnej - podkreślają przedstawiciele PPOZ. 

W środę - 8 czerwca - prezes Bożena Janicka oraz Jarosław Król, członek Zarządu PPOZ, uczestniczyli w kolejnej sejmowej debacie o reformach w podstawowej opieki zdrowotnej.

- W ciągu ostatnich lat podstawowa opieka zdrowotna przeszła wiele gwałtownych zmian. Zdecydowana większość nigdy nie szła w parze z kondycją i możliwościami lekarzy rodzinnych. Mimo to, nie chcąc zostawiać naszych pacjentów bez opieki, braliśmy na swoje barki rzeczy niemożliwe - podkreśla Bożena Janicka. 

- W czasach pandemii, przy braku dostępności do wielu specjalistów, to my byliśmy dla nich jedynym ratunkiem. Przeszliśmy wprowadzane na gorąco nowe rozwiązania elektroniczne e-zdrowie (e-recepty, e-zwolnienia, e-skierowania). I nikt nie zastanawiał się, czy wiekowy lekarz (średnia 60 lat) jest w stanie temu sprostać - dodaje prezes PPOZ, która zadeklarowała chęć udziału w pracach nad reformą uzdrawiającą system opieki zdrowotnej w naszym kraju.

"Naprawy wymaga cały obszar opieki zdrowotnej"

W komunikacie udostępnionym na stronie internetowej Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia czytamy, że "naprawy wymaga cały obszar opieki zdrowotnej i to przy współudziale pacjentów jako racjonalnego i odpowiedzialnego uczestnika". 

- Reformy robi się z ludźmi, a nie na ludziach, reformy muszą być z POZ, a nie na POZ, a kropką nad i są finanse. Nie ma reformy bez znaczących nakładów, bez pieniędzy - dlatego obecnie proponowane zmiany są nierealne, a wręcz szkodliwe dla pacjentów i samej Podstawowej Opieki Zdrowotnej - podkreśla Janicka. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum