Recepty wystawiane przez pielęgniarki: rozporządzenie wchodzi w życie

Autor: KR/Rynek Zdrowia • • 11 grudnia 2015 19:56

W piątek (11 grudnia) wchodzi w życie rozporządzenie w sprawie recept wystawianych przez pielęgniarki i położne. Precyzuje zasady, na jakich mogą one zacząć od stycznia 2016 r. wystawiać recepty - przypomina Rzeczpospolita.

Recepty wystawiane przez pielęgniarki: rozporządzenie wchodzi w życie
Fot. Archiwum RZ (zdjęcie ilustracyjne)

Pielęgniarki i położne z tytułem licencjata będą mogły - na zlecenie lekarza - wystawiać recepty na określone leki niezbędne do kontynuacji leczenia np. w chorobach przewlekłych. Pielęgniarki z dyplomem ukończenia studiów magisterskich i tytułem specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa będą mogły samodzielnie wystawiać recepty na niektóre leki oraz wyroby medyczne. Pielęgniarka czy położna wypisze leki na maksymalnie 120 dni.

Rozporządzenie ws. wykazu substancji czynnych zawartych w lekach, wykazu środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wykazu wyrobów medycznych i wykazu badań diagnostycznych zostało podpisane przez ministra zdrowia 20 października.

- Jeśli nowe uprawnienia mają obowiązywać od stycznia, to został niewiele czasu na szkolenia. Są niezbędne, bo ordynowanie leków i wypisywanie recept to bardzo poważna czynność. Pielęgniarki muszą być na to przygotowane merytorycznie, a także organizacyjnie - podkreślała niedawno w rozmowie z Rynkiem Zdrowia Anna Wonaszek, przewodnicząca Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Gdańsku.

Resort zdrowia tymczasem informuje, że ogłosił konkurs na realizację kursów dla pielęgniarek i położnych, a pierwsze szkolenia dofinansowane ze środków europejskich rozpoczną się w I kwartale 2016 r

Czytaj także: Pielęgniarki z nowymi uprawnieniami pytają o szkolenia

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum