Ratusz: zanieczyszczenia powietrza w Warszawie maleje

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 19 grudnia 2017 10:17

Problem zanieczyszczenia powietrza w Warszawie maleje, zmniejszają się dni z przekroczonymi normami jakości powietrza - mówił we wtorek (19 grudnia) rano w radiu TOK FM wiceprezydent stolicy Michał Olszewski. - To problem przede wszystkim miejscowości średniej wielkości - dodał.

Z danych zamieszczonych na stronie internetowej Europejskiej Agencji Środowiska wynika, że w poniedziałek jakość powietrza w Polsce była najgorsza w Europie. Fot. Fotolia

- Smog nie jest zjawiskiem, które pojawiło nam się rok temu - zjawisko zanieczyszczenia powietrza występuje w naszych miastach od dawna i pewnie jeszcze będzie nam towarzyszyło przez kilka, kilkanaście dobrych lat - wskazał wiceprezydent Warszawy. Dodał, że smog jest "problemem głównie miast średniej wielkości", co nie znaczy, że w większych miastach tego problemu nie ma.

Olszewski zaznaczył, że problem z zanieczyszczeniem powietrza "w Warszawie rzeczywiście maleje".

- W roku 2006 mieliśmy 180 dni, w których były przekroczenia jakości powietrza - w ubiegłym roku mieliśmy ich 80 - tłumaczył.

Wiceprezydent Warszawy podkreślił również, że problemem są także warunki atmosferyczne, na które nie mamy wpływu, z powodu których "nawet jeśli tych zanieczyszczeń jest mniej produkowanych w naszych miastach, to te zanieczyszczenia się rozprzestrzeniają". Dodał jednak, że "to nie jest wytłumaczenie, żeby nie robić nic".

Wiceprezydent stolicy wyjaśnił, że zanieczyszczenie pojawiające się w większej ilości miast w Polsce przestaje być problemem poszczególnych miejscowości, a staje się problemem ogólnokrajowym. - Rząd byłby w stanie dać nam takie instrumenty, o które postulowaliśmy. Chociażby takie, żeby wprowadzać strefy wolne od pojazdów - mówił.

- Z problemem smogu my sobie nie poradzimy działaniami ad hoc- zaznaczył Olszewski. Tłumaczył, że jest to problem długofalowy i aby z nim walczyć należy zmniejszać emisję zanieczyszczeń powietrza. - Likwidowanie emisji jest niestety jedyną metodą, żeby się pozbywać problemu zanieczyszczenia powietrza - podkreślił.

Z danych zamieszczonych na stronie internetowej Europejskiej Agencji Środowiska wynika, że w poniedziałek jakość powietrza w Polsce była najgorsza w Europie. Największy smog był w centralnej i południowo-wschodniej Polsce.

Zanieczyszczone powietrze sprzyja chorobom alergicznym, nadciśnieniu tętniczemu i powikłaniom sercowo-naczyniowym. W Polsce jakość powietrza kształtują przed wszystkim źródła komunalno-bytowe i transport drogowy - stare piece i stare samochody.

Dzieci są szczególnie zagrożone smogiem ze względu na krótsze i węższe drogi oddechowe, niedojrzały układ detoksykacji, częste oddychanie przez usta, znaczną aktywność fizyczną i spędzanie czasu na zewnątrz.

Eksperci przypominają, że najmniejsze cząstki stałe (2 do 0,1 mikrometra i mniejsze) łatwo przedostają się nie tylko do płuc, ale i krwi.

Obok spalin emitowanych przez domowe piece czy samochody, istotnym zagrożeniem może być pylenie wtórne.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum