Ratownicy z woj. śląskiego dostaną zaległe dodatki. Łącznie to 17 mln zł. Wcześniej zagrozili, że pójdą do sądu

Autor: oprac. KM • Źródło: PAP02 lipca 2021 10:00

Ratownikom z 12 stacji pogotowia  w woj. śląskim zostaną wypłacone dodatki za ubiegłoroczną pracę. Podczas czwartkowej konferencji prasowej związkowcy zapowiedzieli wejście na drogę sądową. Po południu wojewoda śląski podpisał umowy.

Powodem opóźnień w wypłacie dodatków były problemy interpretacyjne. Fot. SARATSTOCK / Shutterstock.com
  • Problemy z wypłaceniem dodatków ratownikom z 12 stacji w województwie śląskim próbowano rozwiązać kilkakrotnie. Wojewoda nie wypłacał pieniędzy
  • Ratownicy zapowiedzieli, że w sprawie pójdą do sądu. Ostatecznie umowy o wypłatach podpisano. Chodzi o kwotę 17 mln zł
  • Powodem opóźnień miały być problemy interpretacyjne, wymagające wyjaśnienia we współpracy z Ministerstwem Zdrowia

Rzeczniczka Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Iwona Borchulska poinformowała podczas czwartkowej konferencji prasowej w Sosnowcu, że pracownicy pogotowia w Sosnowcu dysponują nakazem i decyzją Państwowej Inspekcji Pracy ws. wypłaty dodatków pracownikom w większej kwocie z powodu zmiany ustawy o stanie epidemiologicznym w Polsce.

Były przedsądowe wezwania do zapłaty. Poseł KO: "Bulwersująca" sytuacja

- Kilkakrotnie zwracaliśmy się do wojewody śląskiego, otrzymaliśmy informację, że wojewoda pieniądze ma, ale nie wypłaca. Wyczerpaliśmy możliwości Związku Pielęgniarek i Położnych oraz Związku Ratowników Medycznych, kierując do pracodawcy wezwania przedsądowe. Zwróciliśmy się o pomoc do pana posła Mateusza Bochenka, który jest też przedstawicielem rady społecznej tego pogotowia, bo związkowe możliwości zostały wyczerpane, a jeszcze chcieliśmy w sposób prawny uzyskać płatność przed pójściem do sądu pracy - dodała.

Poseł Mateusz Bochenek (PO - KO) ocenił sytuację jako "bulwersującą". - Dlaczego wojewoda nie realizuje tego prawa, nie przekazuje pieniędzy ludziom? To są ich pieniądze, zarobione przez zespoły ratownictwa medycznego - podkreślił. - Mam nadzieję, że ta gorsząca sytuacja czym prędzej się zakończy i przyznane dodatki zostaną wypłacone - dodał.

Dodatki dla ratowników jednak będą. Kwota to 17 mln zł

Rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska poinformowała w czwartek po południu, że powodem opóźnień w wypłacie były problemy interpretacyjne, wymagające wyjaśnienia we współpracy z Ministerstwem Zdrowia.

- Właśnie dzisiaj wojewoda Jarosław Wieczorek podpisał umowy, teraz mogą je podpisywać gestorzy ze strony pogotowia i pieniądze w kwocie 17 mln zł zostaną wkrótce wypłacone ratownikom - powiedziała.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum