Ratownicy z dwóch organizacji idą do Ministerstwa Zdrowia. Zmiany w szeregu ustaw

Autor: oprac. JKB • Źródło: Twitter, Rynek Zdrowia25 listopada 2022 10:40

Przedstawiciele ratowników z dwóch organizacji zostali zaproszeni przez wiceministra Waldemara Kraskę na spotkanie w sprawie funkcjonowania zespołów ratownictwa medycznego.

Ratownicy z dwóch organizacji idą do Ministerstwa Zdrowia. Zmiany w szeregu ustaw
Ratownicy medyczni spotkają się z wiceministrem zdrowia. Fot. AdobeStock
  • Komitet Protestacyjny Ratowników Medycznych poinformował o zaproszeniu od Ministerstwa Zdrowia na spotkanie
  • Jak wynika z treści listu, do spotkania zostali zaproszeni przedstawiciele dwóch organizacji zrzeszających ratowników
  • Spotkanie zostało wyznaczone na 6 grudnia o godzinie 11.00 w siedzibie Ministerstwa Zdrowia

Będzie spotkanie ratowników z resortem

Komitet Protestacyjny Ratowników Medycznych otrzymał zaproszenie od resortu zdrowia na spotkanie. Jak wynika z treści pisma zaproszenie wystosowano do:

  • Marcina Borowskiego – przewodniczącego Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Ratowników Medycznych,
  • Piotra Dymona – przewodniczącego Prezydium Komitetu Protestacyjnego Ratowników Medycznych.

Nawiązując do prośby w sprawie spotkania, którego tematem będzie funkcjonowania zespołów ratownictwa medycznego, zapraszam Panów do udziału w spotkaniu planowanym w dniu 6 grudnia 2022 roku o godzinie 11 w Sali Kolegialnej w Ministerstwie Zdrowia przy ul. Miodowej 15 – napisał w zaproszeniu wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Komitet skomentował to wymownie na Twitterze: - Zobaczymy, co mają do powiedzenia. Będą prezenty na Mikołaja.

Ustawa o ratownikach przyjęta

Przypomnijmy, że ratowników, w związku z pracami legislacyjnymi nad kilkoma ustawami, czeka sporo zmian. Senat przyjął 16 listopada z poprawkami ustawę o zawodzie ratownika medycznego i samorządzie ratowników medycznych. W głównej mierze ma ona przede wszystkim uregulować zasady wykonywania zawodu ratownika medycznego, ustanowić samorząd ratownika medycznego i uregulować reguły odpowiedzialności zawodowej ratowników medycznych.

Wśród przepisów ustawy można wyróżnić m.in. organizowanie samorządu zawodowego w ramach struktury ogólnokrajowej w Krajowej Izbie Ratowników Medycznych, która będzie miała osobowość prawną i określone w ustawie organy.

Oprócz tego ustawa wprowadza instytucję jawnego rejestru pozwalającego na identyfikację ratownika medycznego i określenie jego kwalifikacji. Z kolei wykonywanie zawodu ratownika medycznego będzie możliwe po uzyskaniu prawa wykonywania zawodu ratownika medycznego i po uzyskaniu wpisu do rejestru ratowników medycznych.

Trwa również nowelizacja ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym oraz nowelizacja ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Dodakowo w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty, która w głównej mierze dotyczy zmiany źródeł finansowania świadczeń medycznych, ujęte zostało ratownictwo medyczne.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum