Ratownicy z Gorzowa Wielkopolskiego rzucili papierami. Dyrektor pogotowia zapowiada podwyżki

Autor: JKB • Źródło: Facebook, Rynek Zdrowia18 sierpnia 2021 11:30

Kilka dni temu ratownicy kontraktowi zatrudnieni w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Gorzowie Wielkopolskim złożyli wypowiedzenia. W związku z zaistniałą sytuacją, dyrektor WSPR wydał oficjalne pismo w tej sprawie.

Ratownicy z Gorzowa Wielkopolskiego rzucili papierami. Dyrektor pogotowia zapowiada podwyżki
Ratownicy z Gorzowa Wielkopolskiego mogą liczyć na podwyżkę wynagrodzeń. Fot. AdobeStock
  • Ratownicy medyczni zatrudnieni na kontrakcie w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Gorzowie Wielkopolskim złożyli wypowiedzenia
  • Ich zaskakująca decyzja była spowodowana brakiem reakcji świadczeniodawców na zmianę warunków dotyczących m.in. stawki godzinowej
  • W odpowiedzi na taką sytuację, dyrektor gorzowskiej WSPR Andrzej Szmit wydał pismo, w którym poinformował o podwyższeniu wynagrodzeń ratowników kontraktowych

Ratownicy rzucili papierami. Dyrektor odpowiedział 

Jednomyślna decyzja ratowników doprowadziła do czarnego scenariusza, z którego wynika, że prawdopodobnie Gorzów Wielkopolski jesienią zostanie bez karetek pogotowia. Jednak ku zaskoczeniu wszystkich, niemal natychmiast pojawiła się odpowiedź dyrektora WSPR Andrzeja Szmita ws. masowych wypowiedzeń.

Dyrektor wystosował pismo do Przewodniczącego NSZZ Solidarność, w którym opisał wspomnianą sytuację, a także podkreślił, że podjął decyzję w sprawie podwyższenia wynagrodzenia ratownikom medycznym.

- Po 30 latach zarządzania Samodzielną Publiczną Wojewódzką Stacją Pogotowia Ratunkowego w Gorzowie Wielkopolskim, bardzo dobrze zdaję sobie sprawę, iż najcenniejszymi aktywami w ochronie zdrowia są ludzie, a największą odpowiedzialnością jest dbałość o pracowników i pacjentów. W duchu tej odpowiedzialności, jednakże łamiąc zasady zrównoważonej ekonomiki, postanowiłem zwiększyć wynagrodzenia personelu medycznego – napisał dyrektor Szmit.

Wcześniej pisaliśmy: Gorzów Wielkopolski. Wszyscy ratownicy kontraktowi złożyli wypowiedzenia

Sprawdź: Ratownictwo medyczne. Ruszają prace zespołu MZ. Czego oczekują ratownicy? Lista jest długa

Stawka godzinowa zostanie podwyższona

Jak zaznaczył dyrektor WSPR, jego decyzja może się wiązać z wieloma konsekwencjami w tym m.in. wdrożeniem postępowania ze strony Rzecznika Dyscypliny Budżetowej. Mimo wszystko postanowił zwiększyć stawkę godzinową, o czym także wspomniał w liście:

"Proponuję zwiększenie wynagrodzenia ratowników kontraktowych z dniem 1 sierpnia br. Do wysokości 55,00 zł za godzinę pracy, z adekwatnym przeliczeniem tej stawki na wynagrodzenia ratowników etatowych oraz proporcjonalny wzrost stawek godzinowych dla wszystkich lekarzy, mających podpisane kontrakty z naszą jednostką".

Problemy medyków w dobie zbliżającej się czwartej fali

Odpowiedź dyrektora została radośnie przyjęta przez ratowników medycznych, co widać po reakcjach pod wpisem OZZRM, w którym zamieszczono pismo.

Przypomnijmy, trudna sytuacja medyków doprowadziła ich do ogólnopolskich protestów pod koniec czerwca. Z kolei 11 września w Warszawie odbędzie się planowany od dłuższego czasu protest wszystkich pracowników ochrony zdrowia.

Najważniejsze postulaty ratowników:

  • podniesienie wynagrodzenia zasadniczego o kwotę dodatku MZ, czyli o 1200 zł brutto do podstawy, do wysokości współczynnika co najmniej 0,95 dla wszystkich ratowników zatrudnionych na umowie o pracę (w jednostkach finansowanych ze środków publicznych), z równoczesnym zapewnieniem wzrostu stawek dla ratowników na umowach innych, zgodnie ze stawką godzinową zapewnioną ratownikowi medycznemu zatrudnionemu na umowie o pracę;
  • wprowadzenia do tabeli współczynników osobnego punktu "Ratownik medyczny" ze współczynnikiem 1,05 do końca 2021 roku;
  • wprowadzenia ustawy o zawodzie i samorządzie ratowników medycznych;
  • rozpoczęcie nowelizacji ustawy o "systemie Państwowe Ratownictwo Medyczne".

Czytaj: Gorzów Wielkopolski. Wszyscy ratownicy kontraktowi złożyli wypowiedzenia

Ponad 50 ratowników na L4. Protest czy choroba? Rzecznik stacji: "Nikt nas nie informował o proteście"

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum