Ratownicy z Falck Medycyna krytycznie o zmianach w systemie - złożyli petycję w KPRM

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 stycznia 2017 14:49

Pracownicy zespołów ratownictwa medycznego zatrudnieni w Falck Medycyna złożyli w poniedziałek (9 stycznia) w kancelarii premiera petycję, w której krytykują plan zmian w systemie ratownictwa. Boją się utraty pracy. Przekonują też, że na zmianach mogą stracić pacjenci.

Ratownicy z Falck Medycyna krytycznie o zmianach w systemie - złożyli petycję w KPRM
Ratownicy z Falck Medycyna obawiają się, że stracą prac.ę Fot. strona internetowa Falck

Chodzi o rozwiązania zawarte w projekcie noweli ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, której głównym celem jest tzw. upaństwowienie systemu PRM. Zaproponowano m.in., aby umowy na świadczenia zdrowotne w zakresie ratownictwa wykonywały wyłącznie samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej (SPZOZ), jednostki budżetowe oraz spółki kapitałowe z co najmniej większościowym udziałem Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego lub publicznych uczelni medycznych.

Ratownicy, którzy złożyli petycję uważają, że w efekcie tych zmian kilkanaście podmiotów prywatnych zostanie wykluczonych z branży ratownictwa medycznego. W ich opinii, w przypadku Falck Medycyna może to oznaczać pozbawienie pracy ok. 3,5 tys. osób. Falck dysponuje obecnie ok. 200 ambulansami w 66 lokalizacjach w Polsce.

- Inicjatywa petycji pochodzi od pracowników. Związana jest z troską o ich los oraz bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów - zaznacza rzecznik Falck Wojciech Jóźwiak. Jego zdaniem, współistnienie ratownictwa medycznego opartego o podmioty publiczne i niepubliczne rodzi konkurencję, która jest dobra dla pacjenta.

- Konkurencja prowadzi do poprawy jakości i efektywności systemu - ocenia rzecznik. Przypomina, że wszystkie podmioty niepubliczne w systemie ratownictwa medycznego stanowią ok. 10 proc. rynku.

Ratownicy deklarują, że chcą rozmawiać; oczekują, iż premier Beata Szydło przyjrzy się rozwiązaniom zawartym w projekcie.

Projekt noweli ustawy o PRM zakłada m.in. rezygnację ze specjalistycznych zespołów ratownictwa medycznego na rzecz zespołów podstawowych w co najmniej trzyosobowym składzie. Kontynuowany ma być proces centralizacji dyspozytorni medycznych, który rozpoczął się w 2011 r. w związku z reorganizacją systemu powiadamiania ratunkowego.

W myśl projektu, dyspozytorzy medyczni będą zatrudniani przez wojewodę na podstawie stosunku pracy. Również członkowie zespołów ratownictwa medycznego będą zatrudniani jedynie na podstawie umowy o pracę. Projekt przewiduje także m.in., że w ciągu trzech lat od wejścia ustawy w życie (1 stycznia 2018 r.) w zespołach ratownictwa medycznego nie będzie osób pełniących wyłącznie funkcję kierowcy ambulansu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum