WIADOMOŚCI

Ratownicy z Białego Miasteczka do ministra: nie ma porozumienia. Protest trwa

Autor: Rynek Zdrowia Dodano: 22-09-2021 10:16 | Aktualizacja: 22-09-2021 10:45
ratownicy podczas konferencji w Białym Miasteczku. Foto: Protest Medyków

- Nie zgadzamy się na zawarte wczoraj porozumienie, dotyczy one części zrzeszonych ratowników, duża cześć ratowników medycznych została w nich pominięta, np osoby pracujące na SORac - odpowiadają ministrowi zdrowia protestujący ratownicy medyczni.

  • Informacja o tym, że osiągnięto porozumienie między ministrem zdrowia a ratownikami medycznymi, którą podał we wtorek wieczorem OZZRM wywołała burzę 
  • Protest ratowników trwa nadal! Porozumienie podpisał tylko jeden ze związków zrzeszających jedynie część środowiska - szybko skontrował Komitet Protestacyjno-Strajkowy Ochrony Zdrowia
  • W środę - 22 września - o godz. 9.00 minister zdrowia Adam Niedzielski zorganizował w tej sprawie konferencję
  • O godz. 10.00 w Białym Miasteczku odpowiedzieli mu protestujący ratownicy

Ratownicy medyczni odpowiadają Adamowi Niedzielskiemu. "Protest trwa"

We wtorek - 21 września - OZZRM podało informację, że osiągnięto porozumienie z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim. 

Część protestujących ratowników błyskawicznie odniosła się do tej informacji, podkreślając, że nie doszło do żadnego porozumienia.

- Protest ratowników trwa nadal! Na dzisiejszym spotkaniu trójstronnym porozumienie podpisał tylko jeden ze związków zrzeszających jedynie część środowiska ratowniczego - Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych. Pozostali reprezentanci wyrazili swój stanowczy sprzeciw wobec propozycji, które nie spełniają postulatów środowiska ratowników medycznych - pisali protestujący i zaprosili na środową konferencję prasową.

- Nie zgadzamy się na zawarte wczoraj porozumienie, dotyczy one części zrzeszonych ratowników, duża cześć ratowników medycznych została w nich pominięta, np osoby pracujące na SORac - ponownie podkreślili ratownicy na środowej - 22 września - konferencji prasowej.

- Nie zgadzamy się na to, co się wydarzyło. Informacja o tym, że będą nieobsadzone karetki pozostaje w mocy. W najbliższych tygodniach wejdą w życie wypowiedzenia. Porozumienie zostało podpisane mimo niezgody ratowników niezrzeszonych z panem Dymonem - mówił Bartłomiej Matyszewski.

Czytaj więcej: Burza wokół porozumienia części ratowników z MZ. Inni odpowiadają: protest trwa. Dziś konferencja prasowa

To on podpisał porozumienie z ministerstwem. "Od wczoraj nie jestem najbardziej lubianym ratownikiem. Trudno"

Poniżej stanowisko Polskiego Towarzystwa Ratowników Medycznych:

"W związku z podpisanym w Ministerstwie Zdrowia w dniu 21 września 2021 r. porozumieniem między Ministerstwem Zdrowia, Komitetem Protestacyjnym Ratowników Medycznych oraz Związkiem Pracodawców Ratownictwa Medycznego SP ZOZ, Polskie Towarzystwo Pracowników Medycznych wyraża stanowczy protest, wobec wybiórczego i niesprawiedliwego potraktowania ratowników medycznych protestujących w systemie ochrony zdrowia, a w szczególności w jednostkach systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne.

Należy zaznaczyć, że strony które podpisały porozumienie, nie reprezentowały całego środowiska zawodowego ratowników medycznych. Stąd tym bardziej niezrozumiała, że wobec odbywających się rozmów przedstawiciela strony rządowej z Ogólnopolskim Komitetem- Protestacyjno Strajkowym pracowników ochrony zdrowia, resort zdrowia podpisuje osobne porozumienie.

Polskie Towarzystwo Ratowników Medycznych, biorąc udział w trwającym obecnie proteście, zabiega o właściwe umocowanie całej grupy zawodowej ratowników medycznych oraz o godne wynagrodzenie dla wszystkich, a nie tylko dla wybranych. Mając na uwadze powyższe, nie akceptujemy przyjętych w porozumieniu rozwiązań i traktujemy to, jako celowe i świadome.

Polskie Towarzystwo Ratowników Medycznych zachęca wszystkich ratowników medycznych do przyłączenia się do naszego protestu i udział w Białym Miasteczku."

X