Ratownicy po spotkaniu z MZ. Chcą 4972 zł brutto miesięcznie

Autor: KM • Źródło: Facebook, Rynek Zdrowia29 lipca 2021 14:00

Ratownicy spotkali się z wiceministrem zdrowia. Po rozmowach komunikat wydał MZ, ale własną relację opublikował również Komitet Protestacyjny Ratowników Medycznych.  Ratownicy wskazują, że chcą zarabiać minimum 4972 zł brutto. Nieobecności kolegów w pracy tłumaczyli stanem zdrowia.

Ratownicy po spotkaniu z MZ. Chcą 4972 zł brutto miesięcznie
W ocenie wiceministra Kraski nieobecności ratowników w pracy to nieetyczne zachowanie. Fot. Adobe Stock
  • 26 lipca odbyło się spotkanie przedstawicieli ratowników medycznych z resortem zdrowia
  • Tematem spotkania były m.in. protesty ratowników, którzy masowo udają się na L4
  • W ocenie wiceministra zdrowia Waldemara Kraski niestawianie się ratowników do pracy było nieetyczne, choć ci twierdzą, że przez czas pandemii ucierpiało ich zdrowie
  • Teraz domagają się minimalnej kwoty wypłaty miesięcznej w wysokości 4972 zł brutto 

"Nieetyczne" działania ratowników

Ratownicy medyczni opisali przebieg spotkania z przedstawicielstwem resortu zdrowia, Rady Dialogu i Narodowego Funduszu Zdrowia.

Wiceminister Waldemar Kraska miał - jak relacjonują - rozpocząć spotkanie "płomiennym wystąpieniem", w którym zwrócił uwagę na niestawianie się ratowników do pracy i zaznaczył, że było ono "nieetyczne". Skonfrontował to zachowanie z powołaniem i misyjnością pracy medyków. Podkreślił, że oprócz pieniędzy ważne jest sumienie.

W odpowiedzi przewodniczący Komitetu Protestacyjnego Ratowników Medycznych zaznaczył, że nieobecności "nie były zaplanowane przez komitet protestacyjny", a stanowiły działania oddolne: "braki osobowe" miały być spowodowane "wyczerpaniem psychicznym i fizycznym". Zdaniem ratowników, 15 miesięcy bez urlopów odbiło się negatywnie na ich stanie zdrowia. Wymieniają "naciągnięte mięśnie i niewyleczone kontuzje", które "powracają ze zdwojoną siłą".

Ratownicy chcą dostawać minimum 4972 zł miesięcznie

Ratownicy następnie przedstawili oczekiwania dotyczące zarobków. Miesięcznie chcą otrzymywać kwotę minimalną 4972 zł miesięcznie, na którą składa się 3772 zł podstawy i 1200 zł dodatku covidowego.

Dzisiaj ratownicy mają odbywać rozmowy w tym celu z pracodawcami.

Dodajmy, że spotkanie ratowników i przedstawicieli MZ odbyło się w poniedziałek, 26 lipca. 

- Są pewne kwestie do wyjaśnienia związane z realizacją ustawy o najniższym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia, jeśli chodzi o ratowników medycznych - podkreślił po spotkaniu wiceminister Waldemar Kraska.

Czytaj więcej: Wiceminister zdrowia spotkał się z ratownikami. Będzie też rozmawiał z ich pracodawcami. Chodzi o zarobki

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum