Ratownicy ostro odpowiadają pielęgniarkom ws. swoich kompetencji

Autor: Rynek Zdrowia • • 08 lipca 2019 11:11

Polskie Towarzystwo Ratowników medycznych ocenia, że Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych (NRPiP) w opublikowanym ostatnio stanowisku podważa kompetencje ratowników medycznych i godzi w dobre imię ich zawodu.

Ratownicy ostro odpowiadają pielęgniarkom ws. swoich kompetencji
Na zdj. prezes zarządu Polskiego Towarzystwa Ratowników Medycznych dr Jarosław Madowicz Fot. PTWP

Czytaj więcej: NIPiP przeciwna ratownikom medycznym na stanowisku pielęgniarki oddziałowej SOR

PTRM podkreśla, że Ministerstwo Zdrowia nie podzieliło argumentów NRPiP i sporny projekt rozporządzenia w niezmienionej formie wszedł w życie 1 lipca 2019r. Czytaj TUTAJ.

"Nadszedł już czas, by wyraźnie zaznaczyć, że o zawodzie ratownika medycznego i jego kompetencjach w systemie ochrony zdrowia musi przede wszystkim decydować środowisko ratowników medycznych. Wystarczy już tej dyskredytacji naszego zawodu przez inne grupy zawodowe..." - czytamy w komunikacie PTRM. W opinii autorów tekstu można mówić wręcz o "panicznej agresji zarządu Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych wobec ratowników medycznych".

- Nie zgadzamy się z opinią, że ratownicy medyczni nie mają kompetencji m.in. do zarządzania. Właśnie to ratownicy medyczni, którzy zmuszeni bezsensowną organizacją kształcenia są zmuszeni do podejmowania kształcenia na studiach II stopnia na kierunkach związanych ze zdrowiem publicznym czy zarządzaniem, nabywają odpowiednie kompetencje i są predysponowani co najmniej na tym samym poziomie jak pielęgniarki do zarządzania zespołami osób - przekonuje prezes zarządu Polskiego Towarzystwa Ratowników Medycznych dr Jarosław Madowicz.

Zdaniem PTRM trzeba doprowadzić do sytuacji, w której system ratownictwa medycznego będzie obsługiwany przez ratowników medycznych a do zespołów ratownictwa medycznego będą zatrudniani tylko ratownicy medyczni.

"Wystarczy już wprowadzania na siłę do systemu pielęgniarek i organizowania kursów czy specjalizacji ratunkowych. Musimy podjąć również działania, aby ograniczyć ucieczkę ratowników medycznych z zawodu a w szczególności jego zmiany i szukania rozwiązań finansowych przez nabywanie zawodu pielęgniarza" - podsumowuje towarzystwo.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum