Ratownicy o propozycjach Ministerstwa Zdrowia: nie ma porozumienia z NFZ. "Nie poddajemy się, walczymy nadal"

Autor: JPP • Źródło: Rynek Zdrowia02 lipca 2021 09:02

Ratownicy medyczni są sceptyczni wobec propozycji Ministerstwa Zdrowia. - Przedstawiciele KPRM nie zawarli żadnego porozumienia z NFZ – informuje Komitet Protestacyjny Ratowników Medycznych i dodaje: „Nie zatrzymujemy się, nie poddajemy, walczymy nadal”.

Ratownicy o propozycjach Ministerstwa Zdrowia: nie ma porozumienia z NFZ. "Nie poddajemy się, walczymy nadal"
Protest ratowników medycznych w Warszawie/Fot. PAP/Mateusz Marek
  • Ratownicy medyczni krytyczni wobec propozycji Ministerstwa Zdrowia. Czekają na konkretne informacje, kiedy zostaną zrealizowane postulaty
  • Podkreślają: przedstawiciele KPRM nie zawarli żadnego porozumienia z Narodowym Funduszem Zdrowia
  • - Deklarujemy iż nasze cele były jasno określone i znane od wielu lat, a ciągły brak ich regulacji pokazuje jak „ważny” dla rządzących jest los innego zawodu medycznego – ironizują.

Ratownicy o propozycjach Ministerstwa Zdrowia: nie ma porozumienia z NFZ

Ratownicy medyczni są sceptyczni wobec propozycji Ministerstwa Zdrowia, o których w środę, 30 czerwca, mówił po spotkaniu z ratownikami wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Wcześniej tego dnia w kilku miastach odbyły się protesty ratowników. Manifestacje zorganizowano między innymi w Warszawie, Katowicach, Rzeszowie, Łodzi, Wrocławiu czy Krakowie.

Zobacz: Ratownicy protestowali przed Ministerstwem Zdrowia. "Ratownik medyczny ofiarą systemu"

Protest ratowników w Katowicach: "W pandemii bohaterzy, po pandemii frajerzy"

Kraska opowiedział po spotkaniu o propozycjach resortu. - Środki na wynagrodzenia nie będą niższe niż do tej pory, będą też dodatki za święta i pracę w nocy, ustawę o zawodzie ratownika medycznego oraz samorządzie ratowników medycznych przekazano do KPRM – wymieniał.

Czytaj więcej: Kraska obiecuje ratownikom: wynagrodzenia nie pogorszą się. "Stałe dodatki za święta i pracę w nocy". Będzie też ustawa o zawodzie ratownika

Co na to ratownicy?

- Przedstawiciele KPRM nie zawarli żadnego porozumienia z NFZ. Protest ratowników medycznych w Polsce nadal trwa – poinformowali przedstawiciele Komitetu Protestacyjnego Ratowników Medycznych.

Wobec propozycji Ministerstwa Zdrowia są dość krytyczni.

- Deklaracje ministerstwa wraz z zarządzeniem prezesa NFZ mówi iż pracodawcy otrzymają środki na współczynniki korygujące, ale brakuje informacji że zadeklarowane włączenie dodatku ratowników medycznych nastąpi po uregulowaniu plac ratowników. Wręcz odwrotnie, płace będą regulowane „dodatkiem” 1600 zł brutto. Takie właśnie porozumienie dzień wcześniej, bez naszej wiedzy, a tym bardziej zgody podpisała z MZ „Solidarność” – czytamy w komunikacie KPRM.

Jak „ważny” dla rządzących jest los innego zawodu medycznego?

Ratownicy podkreślają, że główny postulat płacowy nie został spełniony.

- Oczekiwania naszej grupy są jasne i nie powstały wczoraj, wprowadzenie dodatku do podstawy wynagrodzenia po zadziałaniu ustawy miało na celu ujednolicenie wynagrodzeń ratowników w naszym kraju oraz spełnienia oczekiwań środowiska – dodają.

W sprawie deklaracji Kraski, że projekt ustawy o zawodzie i samorządzie ratowników został przekazany do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, ratownicy też zgłaszają wątpliwości.

– Jak wiecie, na stronie Rządowego Centrum Legislacji projekt tkwi w tym samym miejscu, gdzie Minister Zdrowia pozostawił go podczas protestów w 2019 roku – stwierdzają.

Na koniec przedstawiciele KPRM jeszcze raz podkreślają, że walka o spełnienie postulatów nadal trwa.

- Deklarujemy iż nasze cele były jasno określone i znane od wielu lat, a ciągły brak ich regulacji pokazuje jak „ważny” dla rządzących jest los innego zawodu medycznego – filaru Państwowej Ratownictwa Medycznego. Dlatego nie zatrzymujemy się, nie poddajemy, walczymy nadal - ironizują.

Czytaj także: NFZ koryguje współczynniki płacowe dla pielęgniarek i ratowników. Chodzi o wynagrodzenia

Ratownicy z Jeleniej Góry nie podpisali kontraktów. Apelują do kolegów, by nie zatrudniali się w jeleniogórskim pogotowiu

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum