×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Ratownicy medyczni zapowiadają 2 dni ograniczonych dyżurów. MZ: to zostawienie sobie furtki do...

Autor: PAP/Rynek Zdrowia26 marca 2018 16:55

Ratownicy zapowiadają, że będą ograniczać dodatkowe dyżury 16 i 23 kwietnia w związku z brakiem noweli dotyczącej Państwowego Ratownictwa Medycznego. Wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko oceniła, że to przypomnienie o postulatach środowiska i sygnał o monitorowaniu prac dot. PRM.

Ratownicy medyczni zapowiadają 2 dni ograniczonych dyżurów. MZ: to zostawienie sobie furtki do...
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Komitet Protestacyjny Ratowników Medycznych przekazał w znajdującej się m.in. na forach branżowych informacji dotyczących piątkowego spotkania ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego z ratownikami, że w związku z brakiem nowelizacji ustawy o PRM jest planowane ograniczanie dodatkowych dyżurów 16 i 23 kwietnia.

- Ustawa o ratownictwie, tzw. mała nowelizacja, zawierająca elementy upaństwowienia systemu, to ważny postulat środowiska ratowników. Na ostatnim posiedzeniu Sejmu odbyło się jego kolejne czytanie, ale niestety komisja zdrowia nie zebrała się, by zaopiniować poprawki. Myślę, że zapowiedź ograniczenia dyżurów to zostawienie sobie przez środowisko ratowników ''furtki'' do przypominania o problemach środowiska i sygnał o monitorowaniu ustawy o PRM - oceniła w poniedziałek (26 marca) w rozmowie z PAP wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko.

Wiceminister podkreśliła, że zawarte w lipcu 2017 r. porozumienie z ratownikami zostanie w 100 proc. zrealizowane.

- Konkretne propozycje uregulowań prawnych są gotowe, jest przygotowany projekt rozporządzenia MZ w zakresie ogólnych warunków umów, gdzie zapisano kwestie wynagrodzenia ratowników - zaznaczyła.

Porozumienie między Ministerstwem Zdrowia a ratownikami zawarto w lipcu ubiegłego roku. Zakładało ono m.in. średni wzrost miesięcznego wynagrodzenia - wraz ze wszystkimi innymi składnikami i pochodnymi w przeliczeniu na etat - o 400 zł od 1 lipca 2017 r. oraz o kolejne 400 zł od 1 stycznia 2018 r. Komitet Protestacyjny Ratowników Medycznych informował, że nie wszyscy ratownicy otrzymali obiecane pieniądze i zapowiadał akcję strajkową, jeśli rząd nie dotrzyma ustaleń porozumienia.

W piątek (23 marca) minister zdrowia Łukasz Szumowski spotkał się z ratownikami i przedstawił im projekt mający zagwarantować wypłatę dodatków. Roman Badach-Rogowski z Komitetu Protestacyjnego Ratowników Medycznych przekazał, że na mocy rozporządzenia dyrektorzy otrzymają środki na wypłatę dodatków, a także na wypłatę zaległych pieniędzy dla tych ratowników, którzy ich nie dostali. Badach-Rogowski zapowiedział, że w połowie maja ratownicy będą rozmawiali z MZ "o następnych transzach", a także o wzroście roli ratownika medycznego i podwyższeniu prestiżu tego zawodu.

W ubiegłorocznym porozumieniu minister zobowiązał się też, że podejmie wszelkie działania, aby do listopada 2017 r. została uchwalona tzw. mała nowelizacja ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym (PRM), która zakłada upaństwowienie systemu PRM. W czwartek podczas drugiego czytania projekt został ponownie skierowany do komisji zdrowia w związku z poprawkami zgłoszonymi przez klub PO.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze