Ratownicy medyczni wyszli z MZ po kwadransie: nie było o czym rozmawiać

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 kwietnia 2017 17:06

400 zł brutto podwyżki od 1 lipca tego roku i kolejne 400 zł brutto od lipca 2018 r. zaproponował we wtorek (25 kwietnia) ratownikom medycznym resort zdrowia. Niestety, spotkało się to z bardzo złym przyjęciem - relacjonował wiceminister Marek Tomabarkiewicz.

Ratownicy medyczni wyszli z MZ po kwadransie: nie było o czym rozmawiać
Ministerialna propozycja propozycja powyżek spotkała się z "bardzo złym przyjęciem" ze strony ratowników. Fot. Archiwum

We wtorek (25 kwietnia) w siedzibie resortu zdrowia odbyło się spotkanie z przedstawicielami organizacji zrzeszających ratowników medycznych. Uczestniczyli w nim przedstawiciele 12 związków - 11 zrzeszających ratowników i Solidarności.

- Po rozmowach na najwyższym szczeblu rządowym, biorąc pod uwagę stan finansów publicznych, zgłosiliśmy propozycję podwyżki 800 zł w dwóch transzach - powiedział po spotkaniu Tombarkiewicz.

W myśl propozycji MZ, ratownicy mieliby dostać 400 zł brutto od 1 lipca tego roku i kolejne 400 zł od lipca 2018 r. Ratownicy chcieli dostać 1600 zł podwyżki.

Wiceminister poinformował, że propozycja MZ spotkała się z "bardzo złym przyjęciem" ze strony ratowników.

- Przedstawiciel największego związku wypowiedział się bardzo krytycznie, powiedział: ''wychodzimy'' i wszyscy wyszli. Tak się nie prowadzi dialogu - relacjonował wiceminister.

- Nie widać chęci dialogu. Nie było żadnej dyskusji, odnośnie szczegółów czy może ciągu dalszego tej propozycji - dodał.

Ministerstwo nas znokautowało 
Roman Badach-Rogowski z Krajowego Związku Zawodowego Pracowników Ratownictwa Medycznego ocenił w rozmowie z PAP, że nie było o czym rozmawiać, bo jedyna propozycja, jaka padła, to 400 zł od lipca br. i 400 od lipca przyszłego roku.

- Dlatego spotkanie trwało niecały kwadrans - powiedział.

Dodał: - Ministerstwo na spotkaniu nas znokautowało. Spodziewaliśmy się że dostaniemy taką propozycję, jaką otrzymały pielęgniarki. Zwiększa się nam kompetencje i obowiązki, a podwyżek nie ma od lat. Coś jest nie tak, jeśli pielęgniarki i ratownicy pracujący w systemie na równorzędnych stanowiskach, zarabiają tak znacząco różnie.

- Były pieniądze dla ok. 300 tys. pielęgniarek, a nie ma dla 12 tys. ratowników; są środki na podwyżki dla różnych służb, a dla nas nie. Mówi się o nas służba ratownictwa, a jesteśmy służącymi ratownictwa. Pasją rodziny nakarmić się nie da - powiedział Badach-Rogowski

Badach-Rogowski ocenił, że frustracja środowiska jest ogromna. Przedstawiciele związków mają ustalić dalszy scenariusz działań.

Wiceminister Tombarkiewicz pytany we wtorek (25 kwietnia) o możliwość strajku ratowników wskazał, że "nie ma sporu zbiorowego ogólnopolskiego, są różne rodzaje zatrudnienia".

MZ: czekamy na gest dobrej woli ze strony ratowników
- Związki powinny zastanowić się nad sposobem postępowania, a nie straszeniem społeczeństwa, że zaczną protestować - powiedział. - Chcielibyśmy, żeby pojawił się jakiś gest dobrej woli ze strony ratowników - dodał.

W marcu w piśmie do premier Beaty Szydło Komitet Protestacyjny Ratowników Medycznych (zrzeszający osiem związków zawodowych) domagał się podwyżek, likwidacji prywatnego ratownictwa i przyspieszenia prac nad tzw. dużą nowelizacją ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym (PRM).

Ratownicy zapowiadają, że "brak realizacji zgłaszanych postulatów może doprowadzić w najbliższym czasie do eskalacji protestu, a jego forma ulegnie radykalnej zmianie".

- Dzisiejsze zarobki ratowników medycznych, biorąc pod uwagę charakter wykonywanej pracy i ogromną odpowiedzialność z nią związaną, są na urągająco niskim poziomie - uważają ratownicy.

Plan minimum to podwyżka  - 800 zł
Przekonują, że aby utrzymać rodziny, muszą pracować na dwa lub więcej etatów. Szacują, że w ramach umów cywilnoprawnych pracują po 400-600 godzin miesięcznie.

- Plan minimum to natychmiastowa podwyżka w wysokości 800 zł, by zrównać nasze dochody z pensjami pielęgniarek. Potem chcielibyśmy, by nasze wynagrodzenia rosły równolegle ze wzrostem pensji białego personelu, a te we wrześniu mają wzrosnąć do 1200 zł, a za rok - do 1600 - mówił Rynkowi Zdrowia przewodniczący Roman Badach-Rogowski.

Czytaj też: Przedstawiciele resortów zdrowia i finansów o podwyżkach dla ratowników

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum