Ratownicy medyczni: rząd nie wywiązał się z porozumienia, rozważamy strajk

Autor: KPRM/Rynek Zdrowia • • 05 marca 2018 14:46

Komitet Protestacyjny Ratowników Medycznych (KPRM) w poniedziałek (5 marca) w piśmie do ministra zdrowia przypomniał, że strona rządowa nie wywiązała się w żadnym punkcie z zawartego 18 lipca ub.r. porozumienia, a ratownicy nie są traktowani poważnie. W związku z brakiem działań rządu KPRM zapowiedział działania przygotowujące akcję strajkową.

Ratownicy medyczni: rząd nie wywiązał się z porozumienia, rozważamy strajk. Fot. Archiwum

Jak pisze KPRM, mimo czasu, który upłynął oraz zaufania ze strony ratowników, strona rządowa nie wywiązała się w żadnym punkcie z zawartego porozumienia. KPRM wymienia m.in.:

- brak nowelizacji ustawy o PRM (zarówno małej, jak i dużej) i ciągłe jej odkładanie w czasie;
- brak planu na podniesienie rangi zawodu i zarobków ratowników medycznych;
- nierealizowanie wypłat dodatku zgodnie z porozumieniem dla ZRM;
- brak informacji o akcie prawnym regulującym wypłatę dodatku dla ratowników spoza ZRM.

"31.01.2018 odbyło się spotkania ministra z przedstawicielami KPRM, gdzie padły jasne deklaracje ze strony rządowej rozwiązania problemu braku realizacji porozumienia. Dziś mija 34 dzień od spotkania i ponownie żadne z deklarowanych działań nie zostało spełnione" - czytamy w piśmie do szefa resortu zdrowia.

Ratownicy twierdzą, że nie są traktowani poważnie, z należytym szacunkiem.

" (...) informujemy o podjęciu działań mających na celu rozpoczęcie akcji strajkowej w sposób zgodny z zapisami prawa. Aktualne braki kadrowe (...) na rynku pracy w połączeniu z akcją strajkową mogą doprowadzić do paraliżu pracy systemu PRM oraz oddziałów szpitalnych. Na informację ze strony rządowej dotyczącą podjętych działań mających na celu dotrzymanie ustaleń porozumienia zawartego w dniu 18.07.2017 r. oczekujemy do dnia 16.03.2018 r. Po upływie powyższego terminu rozpoczniemy akcję strajkową" - konstatują ratownicy.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum