Ratownicy medyczni nadal czekają na sprecyzowanie uprawnień

Autor: KL,Polska Times/Rynek Zdrowia • • 21 stycznia 2016 11:49

Ratownicy medyczni nadal pozostają w zawieszeniu czekając na rozporządzenie regulujące zakres świadczeń, do udzielania których są uprawnieni.

Ratownicy medyczni nadal pozostają w zawieszeniu czekając na rozporządzenie Fot. Archiwum RZ

Brak tej regulacji oznacza, że w niektórych sytuacjach ratownicy podejmują czynności ratujące życie, do których faktycznie nie mają obecnie uprawnień. Brakuje np. przepisów określających jakie leki mogą podać i jakie zastosować medyczne czynności ratunkowe - informuje Polska Times.

Jak przyznają sami ratownicy, pracują obecnie na własną odpowiedzialność i ogromnie ryzykują. W sytuacji, gdy dojdzie do nieszczęścia, ratownik może mieć poważne problemy. Jak wskazuje Fundacja Wsparcia Ratownictwa RK w Warszawie, prokuratorowi trudno będzie wytłumaczyć, że ratownik miał prawo podać ten, a nie inny lek.

Milena Kruszewska, rzecznik resortu zdrowia przekonuje, że w okresie przejściowym - tj. do czasu wejścia w życie nowego rozporządzenia ministra zdrowia - zespoły ratownictwa medycznego realizują swoje zadania tak jak dotychczas, natomiast ratownicy medyczni zatrudnieni w podmiotach leczniczych innych niż jednostki systemu, mają zakres zadań do wykonania określony przez kierowników podmiotów, którzy ich zatrudniają.

Przypomnijmy: 1 stycznia 2016 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, która zmieniła artykuł, na podstawie którego minister zdrowia wydał rozporządzenie. Tym samym dotychczas funkcjonujące przepisy określające kompetencje ratownika medycznego uznano za uchylone. Nie wydano jeszcze nowego rozporządzenia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum