Ratownicy medyczni: minister nas oszukał. Gdzie jest obiecywany projekt ustawy?

Autor: oprac. MP • Źródło: PTRM/Rynek Zdrowia12 października 2021 17:06

- Minister zdrowia nie opublikował projektu ustawy o zawodzie ratownika medycznego. Kolejny raz nasze środowisko zostało oszukane - pisze Polskie Towarzystwo Ratowników Medycznych, domagając się zwołania Sejmowej Komisji Zdrowia.

Ratownicy medyczni chcą zwołania Sejmowej Komisji Zdrowia. Czują się oszukani przez ministra Adama Niedzielskiego Fot. Shutterstock
  • Podczas lipcowego posiedzenia Sejmowej Komisji Zdrowia rządzący zadeklarowali prace nad ustawą o zawodzie ratownika medycznego
  • Przepisy miałyby wejść w życie 1 stycznia 2022 roku, ale niewiele w tej sprawie się dzieje
  • Polskie Towarzystwo Ratowników Medycznych domaga się zwołania posiedzenia komisji
  • Ratownicy piszą, że czują się oszukani przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego

Protestujący ratownicy medyczni czują się oszukani prze ministra zdrowia

Polskie Towarzystwo Ratowników Medycznych domaga się zwołania Sejmowej Komisji Zdrowia. Ratownicy napisali w tej sprawie list do dr. Tomasza Latosa, przewodniczącego owej komisji.

- (...) Minister zdrowia nie opublikował jakiegokolwiek projektu ustawy o zawodzie ratownika medycznego i samorządzie ratowników medycznych (...). Kolejny raz środowisko ratowników medycznych zostało oszukane - pisze w piśmie Polskie Towarzystwo Ratowników Medycznych.

Chodzi o deklarację przewodniczącego Sejmowej Komisji Zdrowia dotyczącą zwołania posiedzenia w przedmiocie prowadzonego procesu legislacyjnego ustawy o zawodzie ratownika medycznego i samorządzie ratowników medycznych. 

Podczas lipcowego posiedzenia komisji PTRM pytało wiceministra zdrowia Macieja Miłkowskiego o datę wejścia ustawy, ponieważ na zapewnienia, że będzie to 1 stycznia 2022 roku, ratownicy mieli wątpliwości.

Przewodniczący komisji potwierdził datę, a jeśli będą jakieś wątpliwości, co do jej zachowania, zadeklarował zwołanie odrębnego posiedzenia w tym przedmiocie. 

- Nasze obawy okazał się słuszne. (...) powołując się na pana deklarację prosimy o zwołanie Sejmowej Komisji Zdrowia w celu możliwości zadania pytań panu ministrowi zdrowia w przedmiotowej kwestii - pisze PTRM do przewodniczącego komisji.

Protest ratowników medycznych. Ministerstwo: "Jest porozumienie", ratownicy: "Protest trwa"

Przypomnijmy, że od kilku miesięcy ratownicy medyczni protestują, domagając się wprowadzenia wspomnianych wyżej przepisów regulujących ich zawód. Z powodu protestów, co rusz słyszy się o stojących karetkach w różnych miastach Polski. Z powodu braków obsady karetek do zwykłych kolizji drogowych lata Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. 

Czytaj więcej: Śmigłowce LPR zamiast karetek. Latają nawet do kolizji i zasłabnięć

We wrześniu minister zdrowia Adam Niedzielski oraz Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych ogłosili, że strony doszły do porozumienia i kończy się protest ratowników medycznych. 

- Nie zgadzamy się na zawarte porozumienie, dotyczy one części zrzeszonych ratowników, duża cześć ratowników medycznych została w nich pominięta, np osoby pracujące na SOR-ach - podkreślali ratownicy z Białego Miasteczka 2.0, należący do Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Ochrony Zdrowia.

Czytaj: Burza wokół porozumienia części ratowników z MZ. "Protest trwa, niczego nie podpisaliśmy"

Protestujących w Białym miasteczku wsparło Polskie Towarzystwo Ratowników Medycznych wydając komunikat.

- W związku z podpisanym w Ministerstwie Zdrowia w dniu 21 września 2021 r. porozumieniem pomiędzy Ministrem Zdrowia, Komitetem Protestacyjnym Ratowników Medycznych oraz Związkiem Pracodawców Ratownictwa Medycznego SP ZOZ, Polskie Towarzystwo Ratowników Medycznych wyraża stanowczy protest, wobec wybiórczego i niesprawiedliwego potraktowania ratowników medycznych pracujących w systemie ochrony zdrowia, a w szczególny w jednostkach systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne - czytamy w wydanym stanowisku PTRM.

Czytaj więcej: PTRM: stanowczy protest wobec niesprawiedliwego potraktowania ratowników

Porozumienie między ratownikami a MZ w praktyce. Masowe zwolnienia lekarskie

Niedzielski o ratownikach: sytuacje kryzysowe mamy już za sobą

Piotr Dymon. To on dogadał się z MZ. "Nie jestem najbardziej lubianym ratownikiem. Trudno"

Pełna treść pisma PTRM skierowanego do przewodniczącego Sejmowej Komisji Zdrowia do pobrania poniżej.

DO POBRANIA

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum