Ratownicy medyczni coraz mocniej domagają się dodatków covidowych. Przekonają ministra?

Autor: WOK • Źródło: Rynek Zdrowia27 listopada 2021 08:41

Dodatek covidowy. W związku z rosnącą liczbą zakażeń podczas czwartej fali pandemii, kolejne organizacje ratowników medycznych domagają się wprowadzenia dodatków covidowych dla tej grupy zawodowej. Ministerstwo Zdrowia na razie nie zgadza się na zmianę zasad wypłacania tych świadczeń.

Ratownicy medyczni domagają się przyznania im prawa do dodatków covidowych FOT. Shutterstock; zdjęcie ilustracyjne
 • Kolejne organizacje skupiające ratowników medycznych występują do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego o przyznanie im uprawnień do otrzymywania tzw. dodatku covidowego
 • Ratownicy medyczni zwracają w swoich apelach uwagę, że rosnąca liczba zakażeń koronawirusem powoduje znaczne natężenie pracy ratowników przy tej grupie pacjentów
 • O uwzględnienie wśród pracowników medycznych otrzymujących dodatki covidowe wnosi także Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych
 • Nowe zasady wypłacania dodatków covidowych obowiązują od początku listopada. Resort zdrowia nie przewiduje na razie ich zmian

"Rosnąca liczba zakażeń powoduje natężenie pracy przy tej grupie pacjentów"

- W związku z informacją o kolejnym ciągłym wzroście w Polsce zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2, co powoduje znaczne natężenie pracy przy tej grupie pacjentów, prosimy o pilne wprowadzenie dodatków covidowych dla ratowników medycznych (...) - czytamy w piśmie skierowanym do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego przez Jarosława Madowicza, prezesa Polskiego Towarzystwa Ratowników Medycznych (PTRM).

„Szanowny Min. ‪@a_niedzielski W obliczu szczytowej ilości zachorowań na koronawirusa, pracując jeszcze intensywniej niż na co dzień, nierzadko przy zmniejszonej ilości personelu, prosimy o jak najszybsze wprowadzenie dodatków covidowych dla rat. med. pracujących z pacjentami Covid 19 - napisało PTRM 26 listopada na Twitterze.

Dwa dni wcześniej pismo z takim samym apelem skierował do szefa resortu zdrowia przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Ratowników Medycznych (OZZRM), Piotr Dymon.

Szef OZZRM wskazał na duży wzrost zakażeń powodujący „znaczące natężenie pracy przy udzielaniu świadczeń pacjentom zakażonym koronawirusem. W związku z tym oczekujemy wprowadzenia dodatków covidowych dla ratowników medycznych na wzór dodatków covidowych dla medyków z dnia 4 listopada 2021 r. w zakresie regulacji wypłaty dodatkowego świadczenia pieniężnego w związku z COVID-19” - napisał Piotr Dymon.

Obie organizacje zgodnie podnoszą, że regulacje w zakresie wypłaty dodatkowego świadczenia w związku z COVID-19 powinny objąć ratowników pracujących w:

 • Zespołach Ratownictwa Medycznego
 • Zespołach Transportu Medycznego i Sanitarnego
 • Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych
 • Izbach Przyjęć
 • Oddziałach szpitalnych
 • Dyspozytorniach medycznych

Czytaj też:

Dodatki covidowe po nowemu. NFZ zmienił zasady rozliczania dodatków od listopada

Dodatki dla pielęgniarek, lekarzy i ratowników. NFZ: nowe zasady i nowe terminy

Diagności laboratoryjni też apelują o przyznanie im dodatków covidowych

Także Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych (KIDL) wystąpiła do ministra zdrowia o uwzględnienie diagnostów wśród pracowników medycznych otrzymujących dodatki covidowe. Jak uzasadniała w piśmie z 5 listopada Alina Niewiadomska, prezes KIDL "diagności laboratoryjni spełniają wszystkie niezbędne przesłanki do przyznania świadczenia dodatkowego".

W ocenie Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych „w obecnej sytuacji epidemicznej ww. przesłanki uprawniające diagnostów laboratoryjnych do otrzymania świadczenia dodatkowego uznać należy za spełnione, gdyż przesłanki te są tożsame z przesłankami, którymi kierował się Pan Minister ponownie przyznając z dniem 1 listopada 2020 r. diagnostom laboratoryjnym świadczenie dodatkowe” - podkreśliła Alina Niewiadomska.

Przypomnijmy, że zmiany w zasadach wypłacania dodatków covidowych obowiązują od 1 listopada. Są jednolite w skali kraju i dotyczą oddziałów placówek medycznych, które zapewniają łóżka dla osób z COVID-19 (tzw. II poziom zabezpieczenia covidowego).

- Tzw. dodatek covidowy przysługuje personelowi medycznemu za każdą godzinę pracy z pacjentami z podejrzeniem i z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 - informował 4 listopada Narodowy Fundusz Zdrowia.

Dodatek covidowy. Obowiązujące zasady 

- Wprowadzenie godzinowego rozliczania czasu pracy przy pacjencie covidowym "znacznie ułatwić placówkom medycznym wskazanie osób, które powinny otrzymać dodatek oraz indywidualne określenie jego wysokości" - wyjaśnia NFZ. 

- Nie będą więc możliwe sytuacje, jak jeszcze na wiosnę tego roku, gdy do dodatków covidowych w pełnej wysokości za cały miesiąc pracy zgłaszani byli pracownicy, którzy przy pacjentach covidowych przepracowali kilka godzin w ciągu 30 dni - podaje na swojej stronie NFZ.

Dodatek covidowy wynosi 100 proc. wynagrodzenia, które wynika z umowy o pracę lub z umowy cywilnoprawnej. Przysługuje osobie, która łącznie spełnia poniższe kryteria:

 • Wykonuje zawód medyczny
 • Uczestniczy w udzielaniu świadczeń zdrowotnych i ma bezpośredni kontakt z pacjentami z podejrzeniem i z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2
 • Pracuje na oddziałach, w których placówka medyczna zapewnia łóżka dla pacjentów z podejrzeniem oraz z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 (tzw. II poziom zabezpieczenia covidowego).

Maksymalna miesięczna kwota dodatku covidowego nie może przekroczyć 15 tys. zł.

Czytaj też: Powstanie roboczy zespół ds. jakości w ratownictwie medycznym. Wiemy, czym będzie się zajmował

Niedzielski: Nie planujemy dalszych zmian dotyczących dodatków covidowych

O zmiany w dodatkach covidowych - w tym możliwość ich przyznania, m.in. diagnostom laboratoryjnym i ratownikom medyczny - był pytany w listopadowym wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski

- Nie planujemy dalszych zmian (w zasadach wypłacania „covidowego” - red.). Nowe zasady są jednolite w skali kraju i obowiązują na oddziałach placówek medycznych, które zapewniają łóżka dla osób z COVID-19 - tzw. II poziom zabezpieczenia covidowego - zaznaczył minister zdrowia.

- To jest niezwykle racjonalne podejście, ponieważ wcześniej, gdy nie było proporcjonalności zgłaszane do pełnej kwoty dodatków były osoby, które z pacjentem z COVID-19 przepracowały nawet i kilka minut w miesiącu - dodał Adam Niedzielski.

Czytaj też:

Podwyżki dla pielęgniarek i nowy podział na grupy

Dodatki covidowe dla diagnostów i sanitariuszy? Minister zdrowia ucina: "Nie będzie zmian"

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum