Ratownicy medyczni bez trzeciej dawki szczepionki przeciw COVID-19? Resort odpowiada

Autor: oprac. KM • Źródło: Twitter, Państwowy Zakład Higieny, Rynek Zdrowia27 września 2021 18:13

Ratownicy medyczni nie otrzymali jeszcze skierowań na szczepienie trzecią dawką szczepionki przeciw COVID-19. - To jasno pokazuje w jakim poważaniu ma nas ministerstwo - pisze Komitet Protestacyjno-Strajkowy Ochrony Zdrowia na Twitterze. Ministerstwo Zdrowia odpowiada, że e-skierowania są generowane.

Fot. PAP/Jacek Szydłowski
  • Komitet Protestacyjno-Strajkowy Ochrony Zdrowia poinformował na Twitterze  że kilka grup zawodowych związanych z ochroną zdrowia nie otrzymało skierowań na trzecią dawkę szczepionki przeciw COVID-19
  • Ministerstwo Zdrowia odniosło się do wpisu i poinformowało, że skierowania są generowane
  • Zgodnie z obowiązującymi zaleceniami trzecia dawka w Polsce przysługuje m.in. pracownikom wykonującym zawody medyczne

Ochrona zdrowia "w poważaniu"

Komitet Protestacyjno-Strajkowy Ochrony Zdrowia w swoim twitterowym wpisie zamieścił informację o tym, jakoby Ministerstwo Zdrowia nie wystawiło skierowań na trzecią dawkę szczepień przeciw COVID-19 kilku grupom zawodowym.

Medycy wymieniają ratowników medycznych, salowych, techników i "wiele innych zawodów pracujących w ochronie zdrowia".

- To jasno pokazuje w jakim poważaniu ma nas ministerstwo i jak bardzo nie rozumie systemu, w którym pracujemy - pisze Komitet Protestacyjno-Strajkowy Ochrony Zdrowia.

Strajkujący medycy dołączyli do swojego wpisu skan pisma wystosowanego do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Pismo podpisane zostało przez Jana Stachurskiego, wicedyrektora Fundacji Wsparcia Ratownictwa RK.

W swoim piśmie Fundacja podkreśla, że "ratownicy medyczni to grupa zawodowa pracująca na pierwszym froncie walki z SARS-CoV-2 i chorobą COVID-19", której przedstawiciele codziennie jeżdżą ambulansami do osób chorych i podejrzanych o chorowanie na koronawirusa i są jedną z najbardziej narażonych grup zawodowych na zarażenie się koronawirusem.

- Bardzo zaniepokoił nas fakt, że ratownicy medyczni nie otrzymali skierowań na trzecią dawkę szczepień przeciwko COVID-19 i nie mogą się swobodnie rejestrować na szczepienia. Inne zawody medyczne, na przykład lekarze, pielęgniarki, fizjoterapeuci otrzymali automatycznie skierowania na szczepienie, a ratownicy medyczni zostali pominięci - uskarża się Fundacja.

Dopytuje resort zdrowia: dlaczego ratownicy medyczni zostali pominięci przy wystawianiu skierowań na trzecią dawkę szczepienia przeciwko COVID-19, jak i w jakim terminie ministerstwo zamierza zaradzić powyższemu problemowi.

Resort zdrowia uspokaja: właśnie wystawiamy

W odpowiedzi na tweeta Komitetu Ministerstwo Zdrowia napisało, że e-skierowania dla ratowników medycznych "są właśnie generowane" i "do jutrzejszego poranka" (28 września - red.) wszystkie powinny być widoczne na Internetowych Kontach Pacjenta.

- Macie Państwo numery telefonów do #MZ, prosimy dzwonić - dodaje resort zdrowia.

Trzecia dawka szczepionki przeciw COVID-19: dla kogo?

Na mocy komunikatu ministra zdrowia z dnia 22 września 2021 r. w sprawie szczepień przeciw COVID-19 trzecia dawka szczepionki przeciw COVID-19 przysługuje określonym grupom:

  • pracownikom wszystkich zawodów medycznych, bez względu na wiek
  • osobom powyżej 50. roku życia.

Skierowania są wystawiane pracownikom medycznym mającym bezpośredni kontakt z pacjentami.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum