Ratownicy medyczni będą mogli asystować przy operacjach. Jest projekt rozporządzenia

Autor: oprac. PG • Źródło: PAP17 lipca 2021 06:30

Jest projekt rozporządzenia ministerstwa zdrowia, które pozwoli nie tylko pielęgniarkom, ale także ratownikom medycznym asystować przy operacjach. Otrzymają oni także określone czynności przy stole operacyjnym, a także po zabiegach chirurgicznych.

Przy stołach operacyjnych obok pielęgniarek będą mogli stanąć też ratownicy medyczni. Foto: AdobeStock
  • Chodzi o projekt rozporządzenia ministra zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie specjalizacji w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia
  • Projektowane rozporządzenie zakłada wprowadzenie nowej dziedziny specjalizacji "chirurgiczna asysta lekarza"
  • W piątek projekt rozporządzenia ukazał się na stronie Rządowego Centrum Legislacji i został przekazany do konsultacji publicznych

Jak wynika z projektu rozporządzenia asystent lekarza byłby przygotowany merytorycznie i technicznie do wykonywania określonych czynności przedoperacyjnych, którymi nie musiałby się zajmować już lekarz. Dodatkowo asystent mógłby wykonywać określone czynności przy stole operacyjnym, a także po zabiegach chirurgicznych. Pielęgniarka i ratownik medyczny, którzy uzyskaliby dodatkowe kwalifikacje po szkoleniu specjalizacyjnym mogliby odciążyć chirurga (w szczególności chirurga ogólnego).

"Rozwiązanie to spowoduje, iż system opieki zdrowotnej wzbogaci się o wysoko wyspecjalizowaną kadrę medyczną, która zdobędzie wiedzę i umiejętności w wykonywaniu dodatkowych czynności i będzie realnym wsparciem w odciążeniu lekarzy np. chirurgów" - wyjaśniono w uzasadnieniu do zmiany regulacji.

Jak napisano w Ocenie Skutków Regulacji, obecnie odczuwalny jest znaczny deficyt chirurgów ogólnych, a średnia wieku aktywnych zawodowo lekarzy wynosi 60 lat. Chirurgiczni asystenci lekarzy będą posiadali wiedzę i umiejętności praktyczne pozwalające prowadzenie leczenia chorych przebywających w warunkach szpitalnych oddziałów pod ścisłym nadzorem lekarza specjalisty.

Przepisy mają obowiązywać dzień po publikacji w Dzienniku Ustaw.

Czytaj też: Treść projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia. Pielęgniarki i ratownicy medyczni jako "chirurgiczna asysta lekarza"

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum