Ratownicy krytykują projekt nowelizacji ustawy o PRM

Autor: SKRM/Rynek Zdrowia • • 16 września 2014 09:51

Zarząd Społecznego Komitetu Ratowników Medycznych (SKRM) oraz Polskiej Rady Ratowników Medycznych przesłała uwagi do projektu ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Ratownicy wskazują, że część proponowanych propozycji jest sprzeczna z zaleceniami WHO Europe w sprawie organizacji O-H-EMS oraz z Konstytucją RP, a także ustawą o zawodzie lekarza.

Ratownicy krytykują projekt nowelizacji ustawy o PRM

Organizacje zwracają uwagę, że brak postulowanych przez środowisko ratowników rozwiązań skutkuje zagrożeniem życia i zdrowia żołnierzy oraz funkcjonariuszy uniemożliwiając służbom reorganizację sposobu udzielania pomocy.

Komitet wskazuje, że w istotnej części nowelizacja jest sprzeczna z postulatami środowiska ratowników medycznych.

W ocenie SKRM, efekt kilku lat pracy  Ministerstwa Zdrowia stawia pod znakiem zapytania  profesjonalizm Departamentu Spraw Obronnych, Zarządzania Kryzysowego, Ratownictwa Medycznego  i Ochrony Informacji Niejawnych.

"W związku z powyższym zarząd SKRM zwraca się do Ministra Zdrowia o wycofanie projektu mającego uregulować jeden z najistotniejszych społecznie obszarów oraz pilne przygotowanie nowych propozycji opartych na doktrynie prawa, wnioskach płynących z analiz, badań naukowych, strategii WHO, uwzględniających postulaty towarzystw naukowych i instytucji podległych resortom, których dotyczy regulacja" - czytamy w uwagach do projektu.

Czyt. także: Prawo wykonywania zawodu dla ratownika medycznego

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum