Ratownictwo medyczne zostanie upaństwowione? Niedzielski: Zaczynam się poważnie zastanawiać

Autor: KG • Źródło: RMF FM, Rynek Zdrowia05 października 2021 12:17

- Z ratownikami medycznymi doszliśmy do pewnego porozumienia systemowego, natomiast jego realizacja nie przebiega tak idealnie, jak sobie to wyobrażaliśmy - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski we wtorek (5 października) w RMF FM.

Czy ratownictwo medyczne nie powinno zostać w jakiś sposób upaństwowione? Foto: Shutterstock
  • Minister zdrowia we wtorkowy programie RMF FM odniósł się m.in. do protestów ratowników medycznych
  • Stwierdził, że resort zdrowia doszedł do porozumienia z ratownikami medycznymi, ale jego realizacja nie przebiega idealnie
  • Adami Niedzielski dodał, że rozważa, czy ''ratownictwo medyczne nie powinno zostać w jakiś sposób upaństwowione''
  • Według szefa MZ należy przygotować ustawę, która zlikwiduje rozproszenie w systemie ratownictwa medycznego

Minister Niedzielski wskazał, że ‘’te niesnaski czy można powiedzieć konflikty między pracodawcą a ratownikami w kilku województwach prowadzą do blokady’’.

- Zaczynam się poważnie zastanawiać, czy ratownictwo medyczne nie powinno zostać w jakiś sposób upaństwowione - powiedział w we wtorek (5 października) minister Niedzielski.

Tylko w niektórych województwach stacje nie dogadują się z ratownikami

Wskazał, że obecnie jest minister zdrowia, który daje pieniądze na ratownictwo medyczne poprzez wojewodów, ale właścicielami stacji pogotowia ratunkowego są marszałkowie, którzy ''też mogą mieć różne interesy polityczne''.

- Bo jak to jest, że w 9 województwach te same systemowe rozwiązania nie są kontestowane, a w kilku województwach mamy do czynienia z tym, że stacje nie dogadują się - mówił szef MZ.

Czytaj więcej: Porozumienie między ratownikami a MZ w praktyce. Masowe zwolnienia lekarskie

Dodał, że konflikcie dotyczącym ratowników medycznych, to ‘’w ogóle nikt rozumie jak wygląda ta sytuacja od strony przepływu środków, właścicielstwa’’.

- Dlatego myślę, że w ratownictwie rzeczywiście jest potrzebny jakiś krok taki, żeby te stacje w większym stopniu podlegały chociażby wojewodom - stwierdził Niedzielski, przypominając, że ‘’dokonaliśmy przekształcenia że dyspozytornie będą teraz podlegać wojewodom’’.

Potrzebna jest ustawa, ale to się nie stanie z dnia na dzień

Wskazał, że należy przygotować rozwiązanie systemowe, ustawę, która zlikwiduje rozproszenie w systemie ratownictwa medycznego.

- Ta ustawa będzie oznaczała przesunięcie czy odebranie samorządom pewnej kompetencji i to nie jest taka rzecz, którą można bez konsultacji z dnia na dzień przygotować - mówił Adam Niedzielski.

I podsumował: - Na koniec dnia i tak za to odpowiada minister zdrowia, więc dobrze by było, żebym miał narzędzia wpływu.

 Czytaj też: Będzie zarząd komisaryczny w warszawskim "Meditransie"? "Nie zaproszono nas na spotkanie"

PTRM: stanowczy protest wobec niesprawiedliwego potraktowania ratowników

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum